Německo si připomíná 60. výročí protikomunistického povstání v někdejší NDR

Němci si dnes i za účasti kancléřky Angely Merkelové připomenou 60. výročí protikomunistického povstání v tehdejší NDR. Lidový odpor vyvolal nedostatek potravin, základního zboží a zvyšování pracovních norem. Z Berlína se protest postupně rozšířil do více než 700 míst po celém východním Německu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Wolf: Braniborská brána v Berlíně

Thomas Wolf: Braniborská brána v Berlíně | Foto: Wikimedia, public domain

Protest odstartovali stavební dělníci, kteří budovali takzvanou Stalinovu alej. Vše začalo 16. června, kdy asi tři stovky dělníků zamířily k centrále odborů.

Během čtyřiadvaceti hodin se protest přelil do dalších sedmi set míst, podniků.

Z původně ekonomického protestu se rozrostlo hnutí, žádající sjednocení Německa i svobodné volby. Zapojilo se na milion lidí. Jejich protest krvavě potlačily sovětské tanky.

„Lidé házeli na tanky kameny, ale to bylo k ničemu. V lidech narůstala vztek,“ vzpomíná Peter Schulz, který jako mladý učeň přihlížel tomu, jak nakonec tanky vjely do demonstrantů.

Během povstání 17. června přišlo o život 55 lidí, 1500 dalších bylo odsouzeno na dlouhé roky do žaláře.

Jasný signál násilného režimu

Právě před malým okamžikem skončil na berlínském hřbitově v Seestrasse, kde je pomník obětem povstání, pietní akt.

Podle Angely Merkelové ten den před šedesáti lety jasně ukázal, že komunistický režim drží u moci jen díky násilí a potvrdilo se to podle ní později i v Budapešti a v osmašedesátém v Československu.

Německo si ten den, hlavně tedy v Berlíně, připomíná celou řadou přednášek, výstav, setkáním s přímými účastníky.

Klára Stejskalová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme