Německo uzavírá připomínkou Křišťálové noci rok boje proti intoleranci

Německo si připomíná pogrom namířený proti Židům, který se udál před 75 lety. Němci vypálili synagogy a židovské obchody. Křišťálová noc se stala předehrou k holocaustu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypálená synagoga

Vypálená synagoga | Foto: Muzeum topografie teroru

Nacisté vypálili z 9. na 10. listopadu 1938 přes 1200 synagog, zničili více než 7,5 tisíce židovských obchodů a zabili stovku lidí.

Nachama Droberová zažila spolu s rodiči a sourozenci jako jedenáctiletá zničení synagogy v Königsbergu, dnešním Kaliningradu.

„Jsou to vzpomínky, na které se nikdy nezapomíná. Měli jsme z okna výhled na synagogu, takže když začala 9. listopadu hořet, sledovali jsme to přímo z okna,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si Německo připomíná neblahé výročí Křišťálové noci, shrnuje zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

V jejích vzpomínkách dosud dominuje pocit šoku z těžkých kroků na schodišti a následného zaklepání na dveře. „Stál tam esesák. Vyházel nám všechny věci ze skříně na podlahu, křičel na nás. My děti jsme měly strach. Otce pak zatkli a my zůstaly samy s matkou," dokresluje atmosféru toho dne Nachama Droberová.

V následujících dnech odvedli nacisté do koncentračních táborů 30 tisíc německých Židů.

„Neumím si to vůbec představit, to obrovské násilí,“ podělil se o své pocity student berlínské školy, který se jako tisíce dalších zúčastnil čištění pamětních destiček na dlažebních kostkách, které jsou umisťovány v místech, kde žili Židé, kteří skončili v koncentračních táborech.

Stolpersteine, kameny zmizelých, Brno | Foto: Eva Odstrčilová

Vzpomínkové akce vyvrcholily dnes odpoledne u Braniborské brány, která byla potažena bílým plátnem, kam byly promítány malé klipy, vzkazy, příběhy a poselství, které vytvořila nejmladší generace.

Od letošního dubna se totiž žáci a žákyně berlínských škol zapojili do akce s názvem ‚S námi nikdy více. Naši pestrobarevnost nám nikdo nevezme!‘ a natočili stovky krátkých poselství, souvisejících jak s dobou nacismu, tak týkajících se dnešní doby.

Večer také svojí hudbou obohatí slavný britský houstlista Daniel Hope, který doprovdí 89letého Coco Schumanna, jazzového houslistu, který přežil Terezín a Osvětim.

Na závěr akce, která se táhne jako červená linka celým letošním rokem, předá nejstarší generace - pamětníci nacistických hrůz - štafetu generaci nejmladší, na jejíchž bedrech bude nyní spočívat boj proti intoleranci, rasismu a násilí.

Většina Židů žijících v Evropě se ale přesto i dnes obává rostoucího antisemitismu. Evropský průzkum, zveřejněný tento týden, ukázal, že 66 procent z nich stále považuje antisemitismus za velký problém.

Mapa vypálených synagog | Foto: Muzeum topografie teroru

Klára Stejskalová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme