Neymar je nejlepším fotbalistou na světě, říká hráčův kmotr Zito

Evropský fotbal bude, počínaje tímto týdnem, pravidelně obohacovat hráč, kterého Brazilci považují za nového Pelého. Podobně úspěšnou kariéru, jako prožila právě brazilská legenda, předpovídá talentovanému Neymarovi také Zito, dvojnásobný mistr světa z let 1958 a 1962 a hráčův kmotr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zito (zcela vpravo) se svými bývalými spoluhráči s brazilské reprezentace a Josefem Masopustem | Foto: Jan Kaliba

Je to přesně deset let. Neymarova rodina se přestěhovala do přístavního města Santosu, kde kdysi rozdával radost fotbalový král Pelé. A jeho dávný spoluhráč ze Santosu i brazilské reprezentace Zito v jedenáctiletém Neymarovi spatřil Pelého pro jednadvacáté století.

Jakožto oddílový manažer nabídl Neymarově rodině smlouvu a zařadil nadaného syna do klubové mládežnické akademie. O deset let později Neymar odchází v přepočtu za jednu a půl miliardy korun do Barcelony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvojnásobný mistr světa Zito považuje Neymara za nejlepšího hráče současného fotbalu

„Jsme z toho hodně smutní, protože dalo hodně práce ho získat a už v jedenácti letech s ním uzavřít smlouvu. Byl to tenkrát velký boj a společně jsme za ta léta udělali kus práce. Výsledky brzy uvidíte na evropských trávnících. Pro mě je stále tím chlapečkem, kterého jsem tenkrát přivedl, ale fotbalově pochopitelně hodně vyrostl. A pro Santos je to velká škoda a ztráta,“ říká osmdesátiletý Zito, který s gustem sleduje, co za deset let v Santosu jeho objev dokázal.

Už v patnácti letech pomáhal živit rodinu, vždyť vydělával v přepočtu 100 000 korun měsíčně. A teď, v jednadvaceti, Neymarovu fotku na svou titulní stranu umístil nejčtenější časopis světa Time a nazval ho novým Pelém. Ovšem je tu jeden velký rozdíl.

Kvůli Pelému vydali v Brazílii dokonce speciální zákon, kterým ho zakázali prodat do zahraničí, a tak ze Santosu odešel až na sklonku kariéry coby fotbalový misionář do New Yorku. Neymar podobnou kouli na nohu nedostal, a tak rok před domácím mistrovstvím světa dává Brazílii sbohem.

Je talentovaný Neymar nový Pelé, nebo jenom nafouknutá fotbalová bublina?

Číst článek

„Pro mě je Neymar nejlepším fotbalistou na světě a myslím, že jeho přestup do Barcelony to nezmění, ale naopak potvrdí. Ano, bude to pro něj velká změna, kterou si třeba Pelé nikdy nevyzkoušel. Ale Neymar to zvládne. Víte, on umí hrát velmi efektivně a tenhle potenciál naplno rozvine. Polepší si i finančně, takže udělal prostě přirozenou změnu,“ věří svému chráněnci dvojnásobný mistr světa Zito.

První evropskou zkoušku by měl Neymar v dresu Barcelony podstoupit v českém sousedství. Pokud máte volnou sobotu, můžete vyrazit k Baltu a vidět v Gdaňsku Neymarovu evropskou klubovou premiéru na vlastní oči.

Jan Kaliba, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme