Nizozemský sběratel vydražil za 12 milionů vlajku z invazní lodě v Normandii

Za více než 12 milionů korun se prodala vlajka z americké lodi, která vedla invazi v Normandii. Památku na druhou světovou válku vydražili Nizozemci v texaském Dallasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vylodění Spojenců na pláži Utah | Foto: licence Public Domain (eng), Conseil Régional de Basse-Normandie/ National Archives USA

Když v červnu roku 1944 posílal generál Eisenhower spojenecké vojáky dobít břehy Normandie, vlála na lodi, která vedla útok na pláž Utah, vlajka s 48 hvězdami.

Kulkami prostřílená a na koncích potrhaná zástava se stala jednou z nejvýraznějších památek na den vylodění. Rozměry má 30 na 57 palců.

Vlajka byla nejen na lodi při invazi v Normandii, ale také o dva měsíce později při operaci Dragoon a vyložení v St. Tropez a Cannes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vděčný nizozemský sběratel koupil za více než půl milionu dolarů americkou vlajku, která vlála na velící lodi při invazi v Normandii. Příběh i historii oné vlajky zná Pavel Novák ze zahraniční redakce

Až do roku 2014 ji vlastnil velitel lodi LCC 60 poručík Howard Vander Beek. Po válce se z něj stal profesor angličtiny. Když zemřel, nabídli ji jeho dědicové k prodeji v aukci.

Její vyvolávací cena při aukci válečných suvenýrů v Texasu byla 100 tisíc dolarů. Nakonec ji koupil nizozemský sběratel za 514 tisíc. V aukční síni přihazoval se svým strýcem. Vlajku chtějí veřejně vystavit, aby si Nizozemci připomněli, kdo jim na konci války přinesl svobodu.

Koupě vlajky pro ně měla emotivní náboj. Jejich příbuzní buď zahynuli při německém bombardování Rotterdamu v roce 1940 nebo hodně trpěli při poslední válečné zimě 1944. Ta byla dost krutá, Němci se při ní mstili nizozemskému obyvatelstvu za jejich aktivní odboj.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme