Nová historická čítanka přibližuje osudy lidí v různých totalitních režimech

Nová historická čítanka chce středoškolákům v zemích Evropské unie představit hrůzy totalitních režimů. Kniha s názvem Abychom nezapomněli uvádí příběhy lidí z různých evropských zemí, kteří prožili nacismus a komunismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková před státním soudem | Foto: Národní filmový archiv

Za Českou republiku jsou v knize příběhy Milady Horákové a válečného letce Josefa Brykse.

„V knížce lidé naleznou 30 životních příběhů pozoruhodných Evropanů, kteří prošli jednou, dvěma nebo třemi totalitami. O třech hovořím v případě Ukrajiny nebo Pobaltských republik, kde byla komunistická, nacistická a opět komunistická totalita,“ vypráví koordinátorka projektu Neela Winkelmannová.

Projekt vznikal v mezinárodním prostředí. Odborníci se podle daných kritérií shodli na šedesáti příbězích, následně hlasováním vybrali třicet z nich, které se v knize objevují. Zajímalo je při tom, co si z příběhu studenti odnesou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historické čítance mluvila ve vysílání Radiožurnálu koordinátorka projektu Neela Winkelmannová

Většina lidí zná Miladu Horákovou, Josef Bryks ale tak slavný není. Byl československým vojákem, který utekl do Francie a následně se stal pilotem RAF za druhé světové války.

„Po návratu do vlasti s britskou manželkou a po nástupu komunistické moci se samozřejmě stal terčem perzekuce. Skončil v komunistickém koncentráku, kde zemřel v 41 letech na masivní infarkt po 7 letech vězení,“ přibližuje Winkelmannová.

„Zamýšleli jsme se nad tím, jestli tam dávat tragické příběhy a jak to zaonačit, aby z toho děti nebyly v depresi. Snažíme se příběhům dát závěr, který je optimistický – že byl člověk po smrti rehabilitován, dostal ocenění a byl vrácen na seznam hrdinů dané země,“ popisuje koordinátorka.

Příběhů z nacistické okupace i z doby komunismu je dnes už poměrně hodně. Winkelmannová se domnívá, že kniha přináší něco nového právě tím, že obsahuje sbírku mezinárodních osudů.

„Když si vedle sebe položíte životní příběhy lidí z druhé světové války nebo z doby nacistické okupace třeba z Estonska nebo ze Slovinska a k tomu Bulharsko a Nizozemí, uvidíte, že jsou všude stejné principy a lidské osudy jsou postihovány stejně,“ uvádí.

Čtenář v knize vidí, jak dopadá totalita na lidi v různých zemích a zjistí, že se to příliš neliší. „Totalita je jedno zlo, které má různé tváře, které se v zemích prolínají. Výsledný dopad na lidi a jejich životy je stejný," uzavírá Winkelmannová.

Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme