Nové muzeum v Berlíně se po 70 letech opět otevírá

Po 70 letech se znovu otvírá berlínské Nové muzeum. Lidé v něm spatří jednu z vizuálních zkratek německé metropole, slavnou bustu královny Nefertiti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta egyptské královny Nefertiti | Foto: licence Public Domain (eng)

Hlavní město Německa po sedmdesáti letech znovu získá málem ztracenou kulturní perlu. Na proslulém Muzejním ostrově totiž kancléřka Angela Merkelová otevře válkou poničené Nové muzeum.

Do něj se vrátila i světoznámá busta egyptské královny Nefertiti. Novou podobu vdechnul budově slavný britský architekt David Chipperfield.

"Architektura není jako obrazy. Architektura je pohyb, je to prostor, je to materiál. Když bychom bývali odstranili materiál, který tu je 150 let a hodili ho do koše, zničili bychom architekturu," vysvětluje svůj revoluční nápad skloubit původní Stülerovu stavbu z poloviny 19.století se stopami válečných škod a novými doplňky hvězdný David Chipperfield, jehož tým sháněl po Berlíně a širokém okolí použité cihly s historickou patinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek zve do Nového Muzea v Berlíně

"Celá koncepce postavená na historické věrohodnosti je úžasně přesvědčivá. Prostě nemůžeme popřít, že tato budova ležela na Muzejním ostrově 60 let v troskách. Kdyby bývala v 50.letech prošla rekonstrukcí, vypadalo by teď muzeum úplně jinak. Jsem přesvědčený o tom, že by toho z původního Stülera mnoho nezbylo. Je přece jasné, že Stülera nebo tady ve schodišťové hale, kde stojíme, Kaulbachovy malby, nemůžeme napodobit," uvádí prezident Nadace pruského kulturního dědictví Hermann Parzinger.

Ten kategoricky odmítá scénář nastíněný egyptskou vládou týkající se navrácení hlavního taháku Nového muzeu, tedy busty Nefertiti.

"Dokumenty, které se údajně nově objevily, jsou známé už od roku 1998. Nefertiti se do Německa dostala zákonnou cestou a taky tady v Berlíně ji máme v souladu s právem. Nefertititi se stane nádhernou vyslankyní Berlína v Německu a Střední Evropě a bude okouzlovat návštěvníky."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme