Nově nalezené Voltairovy dopisy dokazují jeho spřízněnost s anglickou aristokracií

Dosud nezdokumentovanou etapu života francouzského osvícence 18. století Voltaira odkrývají nově nalezené dopisy. Přišlo se na ně během akademického výzkumu na Oxfordské univerzitě v Anglii. Vyplývá z nich, že slavný filozof jako mladý muž zručně využíval své anglické známosti. A dostal grant od krále.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopisy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Badatelé objevili celkem na 20 tisíc dopisů, prý jich ale může být i více. Nově nalezených 14 dopisů rozšiřuje znalost o pobytu Voltaira v Anglii.

Část korespondence je majetkem Voltairovy nadace při Oxfordské univerzitě. Nyní objevených 14 dopisů je součástí výzkumného projektu nadace. Záměrem je připravit definitivní edici Voltairova díla do roku 2018.

Voltaire strávil v Anglii celkem dva roky. Přijel sem koncem roku 1725 jako mladý exulant a tehdy málo známý básník. Přicestoval na doporučení anglického velvyslance v Paříži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace k nově objeveným Voltairovým dopisům přinesl ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek

Jeho cesta byla důsledkem incidentu. Voltaire totiž předtím ve Francii urazil šlechtice, a za to mu hrozil časově neomezený trest vězení. Právě to vyplývá z Voltairových dopisů, které objevil profesor Oxfordské univerzity ve Spojených státech.

Voltaire v Anglii bydlel v hrabství nedaleko Londýna. Měl příležitost zde studovat dílo Shakespeara, Newtona, Locka, Swifta a dalších myslitelů a umělců. S některými z nich se dokonce osobně setkal. Shakespeare byl již tehdy přes sto let po smrti, ale Newton a Swift byli Voltairovi současníci.

Voltaire přijal Lockův sensualismus a zpopularizoval fyzikální obraz světa Isaaca Newtona. Napsal v Anglii také oslavnou báseň na budoucí královnu Caroline, která byla známou patronkou umění.

Voltaire | Foto: Wikimedia Commons

Mezi dokumenty objevené korespondence se našla i stvrzenka na grant ve výši 200 liber, což byl tehdy velký majetek, který Voltaire dostal od krále Jiřího II. Ten pravděpodobně dal grant Voltairovi právě na přímluvu Caroline.

Podle badatelů pohotové navázání kontaktů s nejvyššími kruhy tehdejší aristokracie svědčí o tom, že Voltaire dokázal svých tehdejších kontaktů zručně využívat.

Milan Kocourek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme