Nové vykopávky u Bruntálu přiblíží historii nejstarší obce Česka

Jeden z nejvýznamnějších románských nálezů v regionu za posledních 25 let. Tak označují archeologové objev ve Starém Městě u Bruntálu. Při odvodňování tamního kostela a hřbitova se totiž našly kamenné základy románské baziliky z počátku 13. století. Pro obec samotnou to ale paradoxně znamená značné komplikace. Výzkum totiž musí zaplatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykopávky v Mikulčicích

Vykopávky v Mikulčicích | Foto: Jaroslav Sedlák

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie patří v oblasti Bruntálska vůbec k nejstarším a už dlouho byl v hledáčku archeologů. Svá tajemství totiž postupně vydává od 70. let minulého století.

"Ten dnes dochovaný kostel nějakého staršího předchůdce měl, nebylo ovšem známo příliš informací o podobě tohoto kostela. Náš současný výzkum odhalil při jižní stěně presbytáře loď románské baziliky, která je ukončena apsidou," přibližuje současný výzkum hlavní archeolog Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Staré Město u Bruntálu - vykopávky u kostela.mp3

Vykopávky tak navázaly na podobný nález z dřívějška a propojily se v něco zcela unikátního - v základy románské trojlodní baziliky.

"Je tedy zjevné, že se skutečně nacházíme v centru lokačního Bruntálu, který je zmíněn v tak zvané Uničovské listině, a o kterém se předpokládá, že existoval již v roce 1213 a jedná se o nejstarší institucionální město českých zemí," doplňuje Michal Zezula.

Vykopávku u kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie tak pomohly zase o něco více osvětlit počátky nejstaršího města u nás. Historikové se totiž o jeho přesném umístění už dlouhá léta přou. Interpretací vývoje je celá řada.

"My samozřejmě dnes nemůžeme říci, že jsme zcela osvětlili počátky Bruntálu," říká archeolog a doplňuje: "Současný výzkum otevírá nové interpretační možnosti."

Obec archeology nevítá

Podstatně menší radost má ale z objevu samotná obec. Ze zákona totiž musí výzkum financovat a její rozpočet přestává stačit.

"Kanalizace s odvodněním měla stát 600 tisíc a předpoklad je k dnešnímu dni jenom 120 tisíc na archeologický průzkum," uvádí starosta Starého Města u Bruntálu Antonín Směšný a dodává: "Proto obec archeology moc nevítá."

Obec vzhledem k důležitosti objevu shání finanční prostředky, kde se dá. Společně s muzeem a církví se snaží najít dotační titul, který by projektu finančně pomohl.

Kromě peněz na výzkum chybí totiž v obecní kase i na opravy svatostánku, který by si rekonstrukci i díky svému významu rozhodně zasloužil.

Pavel Cyprich, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme