Nový druh opancéřovaného dinosaura

Manželský tým amerických paleontologů objevil zcela nový druh křídového dinosaura ze skupiny Ankylosauria.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatankacephalus - "bizoní hlava" | Foto: William Parsons, Buffalo Museum of Science

Býložraví ankylosauři byli živým ekvivalentem opancéřovaného tanku. Před útoky predátorů, jakým byl například Deinonychus, jejich těla chránily kostěné štíty neboli osterodermy. V roce 1997 objevili manželé Bill a Kris Parsonsovi lebku dosud neznámého druhu ankylosaura, kterého teď popisuje článek v Canadian Journal of Earth Science. Z lebky se zachovalo asi 90 %, což stačilo na to, aby mohl být popsán nový rod i druh, který dostal jméno Tatankacephalus cooneyorum. Rodové jméno se dá přeložit jako "bizoní hlava". Odkazuje k dolů zahnutým krátkým rohům, které ankylosaurus nesl na hlavě.

Fosilie nového druhu ankylosaura pochází ze spodnokřídové formace Cloverly, která leží v amerických státech Montana a Wyoming. Dinosaurus žil asi před 112 miliony let. Paleontologové jej popisují jako přechodné stadium mezi časnými ankylosaury, kteří žili v období jury, a jejich lépe známými příbuznými, kteří se dožili zániku dinosaurů na konci křídy. Objev Tatankacephalus cooneyorum tak vnáší nové světlo do evoluce opancéřovaných dinosaurů.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme