Nový kutnohorský festival zprostředkuje výlet do 19. století

Kutná Hora 19. století. To je podtitul nového festivalu Kutná Hora, domov můj, který ve městě začíná v neděli. Čtyři festivalové dny návštěvníkům nabídnou jakýsi výlet proti proudu času - tentokrát do období národního obrození nebo třeba časů Josefa Kajetána Tyla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Region na cestách - Palackého náměstí v Kutné Hoře

Region na cestách - Palackého náměstí v Kutné Hoře | Foto: Martin Čuřík

S myšlenkou nového festivalu přišel kutnohorský patriot a středoškolský profesor Vladimír Císař. Zdrojů jeho nápadu je několik.

Především ale jakási lítost nad tím, že Kutná Hora doteď neměla žádný festival, který by nabízel návraty do 19. století. Období, které přitom bylo na místní události a společenský veřejný život nesmírně bohaté.

Slavnostní zahájení festivalu připadá na neděli a Kutná Hora bude akci hostit do středy. Program zahrnuje třeba pondělní vycházku po kutnohorských mlýnech s odborným výkladem.

Kde domov můj?

Úterní pořad Obrazy z dějin Sokola Kutnohorského nebo ve stejný den Píseň nejkrásnější. To bude setkání k 180. výročí písně Kde domov můj, která se stala naší hymnou.

Josef Kajetán Tyl | Foto: Licence Public Domain, volné dílo Zdeněk Pražák

Josef Kajetán Tyl, který je s hymnou neodmyslitelně spjatý, je kutnohorským rodákem. A pořadatelé prý chystají i velký komponovaný pořad, který je celý věnovaný 19. století.

Ten má v programu své místo také ve státní svátek 28. října. V konferenčním sále hotelu U Kata, kde má zázemí většina festivalových pořadů, začne v úterý v 19 hodin.

„Bude to takový 1 den v Kutné Hoře v 19. století, to znamená, že se pokusí pomocí třeba dobových reklam navodit atmosféru tehdejší doby v Kutné Hoře,“ slibuje nevšední zážitek pořadatel Vladimír Císař.

Při příležitosti festivalu má vyjít také jedna kniha. Jde o znovu vydání knížky Paměti z Fastrova mlýna, která se na knižním trhu poprvé objevila právě v 19. století.

„Vyšla v roce 1848 a je to taková kutnohorská Babička. Protože je v ní zobrazeno 18. století, je laděna vlastenecky, patrioticky vůči Kutné Hoře a Kutná Hora je v ní věrně zobrazená.“

Festival Kutná Hora, domov můj začíná v neděli a vyvrcholí příští středu.

Pohled do zahrad s chrámem svaté Barbory v pozadí | Foto: Michal Trnka

Michal Trnka, mkp, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme