Nový portál mapuje činnost StB. Poučí o struktuře organizace i jejím působení ve světě

Lidé, kteří se chtějí poučit o tom, jak fungovala komunistická Státní bezpečnost, mají možnost navštívit nový webový portál, který se tomuto tématu věnuje. Badatelnu dnes spouští Platforma evropské paměti a svědomí. Lidé na webu najdou například strukturu Státní bezpečnosti nebo mapu jejích poboček po světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokumenty a fotografie ilustrující dobu totality

Dokumenty a fotografie ilustrující dobu totality | Foto: Gregor Martin Papucsek

Cílem projektu je umožnit veřejnosti studovat, jak komunistická Státní bezpečnost fungovala. Portál by měl sloužit nejširší veřejnosti, ale i historikům a badatelům.

„Na těchto stránkách jsme zveřejnili věci, které by si byl normálně občan schopen najít sám z veřejně přístupných zdrojů, avšak my jsme je uchopili tak, že jsme je vlastně shrnuli a udělali jsme úplně nové, dosud neexistující vizualizace a grafická znázornění, která výrazně usnadňují orientaci v této problematice,“ poznamenala v rozhovoru pro Český rozhlas ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém portálu o StB mluvila ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová

Projekt podle ní zvlášť pamatuje i na skupinu lidí, kteří nemají povědomí o poměrech v bývalém komunistickém bloku. A není to jen kvůli poučení o minulosti.

„Na základě toho, jak to fungovalo – a to spousta lidí zejména na západě vůbec neví – se dá vysledovat třeba souvislost i s tím, co se děje ve světě dneska,“ uvedla Winkelmannová.

„Třeba když se podíváte, jak fungovaly tajné služby v jiných zemích, jaké měly cíle, tak se dají docela dobře najít paralely s tím, co se dneska děje na Blízkém východě, v severní Africe, protože tam jsou historické vazby,“ doplnila.

Web nabízí poučení třeba i o tom, jak se do práce Státní bezpečnosti promítala činnost ruské KGB. „Čili kdo si to přečte, začne lépe chápat, jak to vlastně všechno bylo řízeno ze strany sovětských tajných služeb,“ uvedla ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí.

A zájemce se dozví také to, kde všude StB působila v zahraničí, což bylo podle Winkelmannové v podstatě ve všech významných metropolích světa.

„Je to opravdu neuvěřitelné, na co ta československá malá státní bezpečnost stačila. Samozřejmě že tohle všechno se dělalo v součinnosti s KGB a tajnými službami ostatních komunistických států,“ dodala.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme