O domov přišlo kvůli MS ve fotbale a LOH kolem 200 000 Brazilců

V Brazílii je pro některé lidi pořadatelství fotbalového mistrovství světa a olympijských her pohromou. Jen v Rio de Janeiru vyhnaly úřady pod záminkou příprav na tyto sportovní akce příštích let z domovů na deset tisíc rodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlando Santos jr., profesor a bojovník za práva odsunutých obyvatel Ria

Orlando Santos jr., profesor a bojovník za práva odsunutých obyvatel Ria | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Další s vypětím všech sil nátlaku odolávají. Na rozdíl od situace po českých povodních se ale v Brazílii žádná vlna solidarity nezvedá. Zastání mají tihle většinou chudí a málo vzdělaní obyvatelé jen ve skupince lidí z univerzit a humanitárních organizací.

Je úterý, čtvrt na osm večer brazilského času. Venku je tma, ale v kancelářské budově v centru Ria se svítí. Začíná pravidelná schůzka Lidového výboru. Řeší se tu problémy obyvatel Ria, které plynou z toho, že se město připravuje na pořádání fotbalového šampionátu a olympijských her.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech obyvatel Ria v souvislosti s fotbalovým MS a LOH natáčel v Brazílii Jan Kaliba

„Účelem je propojovat lidi navzájem, aby byli organizovanější a silnější v boji s úřady. Vidíte tady studenty, jejich univerzitní profesory, zástupce občanských hnutí, ale třeba támhle Roberto patří k těm, kteří kvůli mistrovství nebo olympiádě přišli o své domovy,“ představuje některé z třicítky většinou mladých lidí Renato Consentino.

Student městského a regionálního plánování na univerzitě v Riu celou sešlost řídí a slovo si bere nejčastěji. V jeden okamžik místností plnou studentských židlí s vyklápěcími stolky nechá kolovat igelitový pytlík a všichni do něj přihazují několik brazilských realů.

Na slavném Maracaná bude za rok MS ve fotbale. Zatím připomíná staveniště

Číst článek

Velké akce jen záminkou pro násilné stěhování

„Ty peníze budeme potřebovat o víkendu. Od soboty se totiž v Brazílii hraje Pohár FIFA, tedy jakási generálka na fotbalové mistrovství světa, které místním lidem způsobilo už tolik bolesti, i když začne až za rok. A tak jsme se rozhodli i my v sobotu uspořádat fotbalový turnaj. Bude ho hrát asi deset ženských i mužských týmů, které vytvoří oběti příprav na šampionát a olympiádu. Proto vybíráme, abychom jim mohli koupit vodu a jídlo.“

Je to paradoxní, lidé budou fotbalem upozorňovat na své problémy způsobené právě fotbalem. Ale podle profesora místní federální univerzity a odborníka na rozvoj měst Orlanda Santose je pořadatelství mistrovství světa a olympiády jenom falešnou záminkou pro násilné stěhování lidí.

Prohlubování sociálních nerovností

„Můžeme to číslo jen odhadovat, ale v celé Brazílii přišlo o střechu nad hlavou asi 200 tisíc lidí. Ale často se na tom zabraném místě vůbec nic nestaví, je tam pusto. Zvlášť tady v Riu je patrné, že město používá pořadatelství těch dvou akcí jako argument, aby úřady mohly beztrestně vyhnat chudé lidi daleko za město.“

Schůze lidové komise pro problémy s fotbalovým MS a LOH | Foto: Jan Kaliba

„Mistrovství a olympiáda, to byla šance, jak se v Riu konečně vypořádat s velkými sociálními nerovnostmi. Ale místo toho se ještě více prohlubují,“ říká další z nejaktivnějších členů Lidové komise, která v sisyfovském boji s městskými a státními úředníky slaví první úspěchy.

Lidé v některých oblastech díky spolupráci dokážou vzdorovat snaze byrokratů o násilné vystěhování. A u těch, kteří odejít z domova museli, se daří vyjednávat vyšší finanční kompenzace než před rokem či dvěma.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme