Obecnímu domu v Praze je sto let. V době vzniku prý byl předraženou stavbou

Letos je to přesně 100 let, kdy Praha veřejnosti poprvé otevřela Obecní dům. Při této příležitosti se nyní otvírá unikátní výstava, která do prostor secesní stavby přináší dobové dokumenty, architektonické návrhy a také obrazy, které tam visely už v první den provozu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava v Obecním domě ke sto letům od otevření budovy.jpg

Výstava v Obecním domě ke sto letům od otevření budovy.jpg | Zdroj: ČTK

Při otevření Obecního domu před sto lety visela v chodbách a sálech díla Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Emila Filly a dalších věhlasných malířů. Teď, po sto letech, se tam vrátila.

Osud jednotlivých děl byl někdy velmi kuriózní, jako je tomu třeba v případě Somnambuly od Josefa Váchala. Dílo se objevilo na výstavě v Obecním domě na podzim roku 1912, a od té doby bylo považováno za ztracené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě ke sto letům Obecního domu natáčela Evelyna Kulíšková.

„Při přípravě výstavy V barvách chorobných před šesti lety se mi ozval jeden sběratel, který mi říkal, že má zajímavé dílo. Tak jsme se sešli, a když jsme to konfrontovali s dalšími informacemi, tak se potvrdilo, že se jedná o ten obraz,“ popsal nečekaný objev kurátor Otto Urban.

Když si však chtěli obraz za dva roky půjčit na reprízu výstavy o dekadenci, sběratel prý dílo nemohl najít. A tak se prý Somnambula ztratila a byla znovu byla nalezena ještě dvakrát.

Teď obraz visí na zdi luxusního secesního salonku Obecního domu spolu s dalšími malbami.

Výstava však nenabízí jen obrazy, ale také sochy, architektonické návrhy či novinové výstřižky, které se k budově vztahují.

Podle ředitele Obecního domu Vlastimila Ježka měl právě tisk na Obecní dům tak trochu spadeno. Možná i proto, že ani první republika se nevyhnula podezřelým zakázkám.

„Původní rozpočet byl tři miliony korun, což si představte v dnešních cenách jako nějaké tři miliardy. Nakonec stál Obecní dům více než dvojnásobek. Zda to bylo tím, že se snažili o dokonalost, nebo tím, že si firmy přikrádali a že si spřátelení politici dohazovali kšefty se spřátelenými podnikateli, to už z toho dobového tisku úplně rekonstruovat nejde,“ uvedl Ježek.

Jak se o Obecním domě v dobovém tisku psalo, si mohou návštěvníci výstavy přečíst na zabudovaných tabletech. Budou si na nich moci prohlédnout také řadu historických fotografií.

Výstavu s názvem 1912 ke 100 letům Obecního domu mohou zájemci navštívit až do konce ledna příštího roku.

Evelyna Kulíšková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme