Oběť Jana Palacha připomínají pietní akce i nový internetový portál

Je tomu přesně 44 let, co se na Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil student Jan Palach - na protest proti rezignaci společnosti po vpádu sovětských vojsk ze srpna 1968. O několik dnů později zraněním podlehl - a jeho pohřeb se stal jednou z posledních příležitostí, jak demonstrovat odpor vůči okupantům, před nástupem takzvané normalizace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach

Jan Palach | Zdroj: ČTK

Palachovu oběť připomíná dnes řada pietních akcí a taky multimediální projekt Univerzity Karlovy, internetový portál věnovaný této zásadní postavě našich dějin janpalach.cz.

„Webové stránky završují dlouhou práci mnoha lidí, kteří už před námi udělali obsáhlý sborník Jan Palach ´69 a stejnojmennou výstavu. Web je multimediální, takže má možnost prezentovat jiné typy materiálů, které se do knihy dát nedají, třeba videa nebo audia. Záměrem bylo udělat nejkomplexnější zdroj nejdůležitějších informací, který nám snad pomůže pochopit Palachův čin i v dobovém kontextu,“ vysvětluje student bohemistiky Michal Ježek, který se na přípravě webu podílel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při příležitosti výročí upálení Jana Palacha vznikl nový internetový portál připomínající jeho čin

Na webu najdeme dvě specifické sekce, které zachycují tematiky, jimiž se snad kromě historika Petra Blažka nikdo nezabývá. Sekce Místa paměti popisuje různá místa nejen u nás, ale i v zahraničí, která jsou spojená s Janem Palachem, většinou jde o pomníky nebo pamětní desky. A pak sekce Živé pochodně, což jsou vybrané příběhy dalších lidí, kteří se upálili u nás nebo ve světě z politických důvodů.

Na čin Jana Palacha a jeho osobnost se bude vzpomínat mimo jiné dnes na pietním aktu od 18 hodin a 30 minut, který bude uspořádán u pamětní desky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Před 44 lety se upálil student Jan Palach. Lidé uctí jeho památku

Číst článek

„Z reakcí, které máme na náš web, je poznat, že zájem o Jana Palacha je velký. Mě osobně na něm třeba fascinuje to, že to byl obyčejný normální kluk, což víme v mnoha vzpomínek jeho známých. Ale byl i mimořádný, tím, jak byl vnímavý a citlivý ke společenskému dění tehdejší doby. Jan Palach je ale aktuální i dnes, jeho čin totiž upozorňoval na ztrátu klíčových hodnot jako je svoboda slova, projevu a myšlení,“ říká Michal Ježek.

Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme