OBRAZEM: Do Prahy se vrátil Legiovlak, pojízdné muzeum připomínající československé legie

Do Prahy se po roce vrátil Legiovlak. Je to věrná replika vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vraceli z první světové války domů. Historické muzeum v pojízdných vagonech brázdí Česko už od roku 2015 a připomíná historický význam československých legií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legiovlak je věrnou replikou vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vraceli z první světové války domů

Legiovlak je věrnou replikou vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vraceli z první světové války domů | Foto: Československá obec legionářská

„Cílem projektu je zejména mladé generaci představit, co to vlastně československé legie byly a jak se zasloužily o vybudování samostatného československého státu,“ sdělil už dříve organizátor Miloš Borovička.

Podle něj je také povědomí o legionářích obecně poměrně malé. Přitom právě díky nim totiž západní mocnosti v roce 1918 souhlasily s vytvořením samostatného Československa.

Součástí Legiovlaku je celkem dvanáct vagonů. Návštěvníci si mezi nimi mohou prohlédnout třeba krejčovský a zdravotní, ale i štábní či kovářský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legiovlak bude v Praze ke zhlédnutí do konce srpna. Interiéry vlaku popisuje tamní průvodce Petr Čížek.

Vojáci na frontě měli k dispozici i kino, aby se při hlídání sibiřské magistrály zabavili. Cesta československých legionářů totiž trvala dva roky. Podobu vozů se díky fotografiím nebo vzpomínkové a odborné literatuře podařilo věrně rekonstruovat. Mnoho předmětů a zbraní je dokonce původních.

Na stěnách vozů pak visí dokumenty, mapy i snímky, které přibližují anabázi československých vojáků v Rusku.

Legiovlak bude v Praze ke zhlédnutí do 30. srpna, poté se přesune na Moravu. V září ho budou moci vidět lidé v Ostravě, Českém Těšíně nebo Opavě.

Do Prahy se vrátil Legiovlak, pojízdné muzeum připomínající československé legie | Foto: Iveta Vávrová

Legiovlak - trasa v roce 2016 | Foto: Český rozhlas

Iveta Vávrová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme