OBRAZEM: V Praze je k vidění replika vlaku, který používali legionáři v Rusku

Na pražské žižkovské nádraží přijel Legiovlak. Repliku vozu, který sloužil při bojových operacích podél Transsibiřské magistrály v letech 1918 až 1920, představila Československá obec legionářská. Plně vyzbrojený obrněný vlak organizátoři připravili u příležitosti sta let od vzniku legií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legionáři, historický vlak | Foto: Filip Jandourek

Čeští a slovenští dobrovolníci se tehdy začali hlásit do carské armády v Rusku. Chtěli tak aktivně zasáhnout do bojů proti rakousko-uherské armádě.

Legionáři, historický vlak, pojízdná kuchyně | Foto: Filip Jandourek

Cesta vlakem po Transsibiřské magistrále pak byla pro legionáře jedinou možností, jak se dostat z východní fronty domů. V Rusku totiž mezitím vypukla občanská válka a bolševici jim přímou cestu odřízli. Na železnici často probíhaly těžké boje.

Legionáři, historický vlak, poštovní vůz | Foto: Filip Jandourek

Replika legionářského vlaku je vůbec největším projektem v rámci oslav stého výročí. Obec legionářská zatím postavila sedm vozů, mezi nimi také ubytovací, zdravotnický a poštovní. V plánu jsou další tři repliky, na které se zatím shánějí peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Československá obec legionářská představila při příležitosti 100. výročí vzniku legií repliku legionářského vlaku

Podvozky pocházejí z let 1914 až 1920. Byly vyrobeny v Rakousku-Uhersku, na rozdíl od těch pravých tedy nejsou širokorozchodné. Na ně pak v železničních opravnách v Plzni a Olomouci postavili dřevěné vagony.

Podobu vozů se díky fotografiím, vzpomínkové a odborné literatuře podařilo rekonstruovat opravdu věrně, mnoho předmětů a zbraní je dokonce původních. Na stěnách pak visí dokumenty, mapy i snímky, které přibližují anabázi československých vojáků v Rusku.

Legionáři, historický vlak, ošetřovna | Foto: Filip Jandourek

Na jaře příštího roku by měl vlak vyrazit na cestu po Česku a připomínat tak činnost legionářů i jejich podíl na vzniku samostatné republiky.

Československá obec legionářská představila při příležitosti 100. výročí vzniku legií repliku legionářského vlaku | Foto: ČTK

Legionáři, historický vlak, střílna je řazená před lokomotivou | Foto: Filip Jandourek

Legionáři, historický vlak, střílna je řazená před lokomotivou | Foto: Filip Jandourek

Legionáři, historický vlak | Foto: Filip Jandourek

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme