Od atentátu na Jana Pavla II. uplynulo 35 let. Útočník je už šestým rokem na svobodě

Dnes je to 35 let, co se turecký ultranacionalista Mehmet Ali Ağca pokusil zabít tehdejšího papeže Jana Pavla II. Po střelbě na Svatopetrském náměstí v roce 1981 sice Svatý otec utrpěl těžká zranění, jeho život se ale podařilo zachránit. Atentátníkovi veřejně odpustil a později ho dokonce navštívil v jeho vězeňské cele. Teď už je Mehmet Ali Ağca šest let na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. odpouští svému atentátníkovi (1983)

Mehmet Ali Ağca se zatím naposledy objevil na veřejnosti 27. prosince 2014. Přinesl kytici bílých růží na hrob papeže Jana Pavla II. – muže, kterého se o 33 let dříve pokusil zavraždit.

„Vrátil jsem se do míst, kde se stal zázrak. Na náměstí sv. Petra, kde se naplnilo proroctví Fatimy. Přišel jsem oznámit, že konec světa se blíží. Nastane ještě v tomto století. Sláva Ježíši Kristu, vykupiteli lidstva,“ prohlásil.

Ağca si odseděl 29 let ve vězení a konvertoval ke katolicismu. Z italského a tureckého žaláře prý vyšel jako zcela nový člověk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 35 lety se pokusil zabít papeže Jana Pavla II. Jak žije Mehmet Ali Ağca dnes, zjišťoval Jaromír Marek

O motivech atentátu i o tom, kdo stál v pozadí, ale neprozradil nic. Verzí přitom postupně nabídl několik: nejprve to měla být jeho vlastní odplata za americký a sovětský imperialismus, potom mluvil o Palestincích a bulharské tajné službě i íránském ajatolláhovi.

V rozhovoru pro tureckou televizi přišel nedávno ještě s odvážnějším vysvětlením. „Atentát na papeže plánoval Vatikán. Ten všechno zorganizoval. Konkrétně státní sekretář, kardinál Agostino Casaroli,“ řekl Ağca.

Po neúspěšném atentátu byl Ağca italským tribunálem odsouzen k doživotnímu trestu, v roce 2000 však na žádost papeže dostal milost. V Turecku si ale odseděl dalších deset let za vraždu, kterou spáchal v roce 1979.

Dva roky před svým propuštěním na svobodu požádal o udělení polského občanství – prý proto, že se cítí být duchovním bratrem Jana Pavla II. Jeho přání Polsko nevyhovělo a 58letý Ağca žije v Turecku.

Jan Pavel II. / Karol Józef Wojtyła | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme