Od nasazení raketometu Kaťuša uplynulo 70 let
BM-13, Stalinovy varhany nebo Kaťuša. To jsou všechno jména pro legendární samohybný raketomet, který používala Rudá armáda.
Přesně před sedmdesáti lety nasadila Rudá armáda poprvé do akce novou supertajnou zbraň. 14. července 1941 rozbombardovala baterie prvních samohybných raketometů nádraží u městečka Orša, které obsadily německé jednotky.
Podle typického zvuku při odpalování raket pojmenovali Němci novou zbraň Stalinovy varhany. Ty podléhaly režimu nejpřísnějšího utajení a po značnou část války je proto směli obsluhovat jen příslušníci tajné policie NKVD. Dokonce i označení BM-13 se nesmělo dostat na veřejnost. A tak sovětští vojáci pokřtili raketomet po oblíbené válečné písni.
Legendární Kaťuša se stala jedním ze symbolů Velké vlastnecké války.
Jejich následovníky jen o něco málo méně známe střely Grad stále používá řada zemí.
Jako poslední je nasadil v libyjské občanské válce plukovník Kaddáfí. A ve výzbroji je do konce roku 2010 měla i česká armáda. Jejich útok dodnes vyvolává ve vojácích i civilistech stejně zděšení jako původní Kaťuše v řadách wehrmachtu.
Vždyť baterie 4 vozidel dokázala během 10 sekund zasypat nepřítele více než 4 tunami výbušnin a zničit vše živé asi na 5 hektarech.
Po útoku mohla posádka okamžitě odjet a znemožnit tak opětování palby. Není divu, že za půl roku po prvním nasazení už jich měla Rudá armáda k dispozici přes 500 a do konce války jich sloužilo na 10 tisíc.
Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.