Od Teheránské konference uplynulo 70 let. Ovlivnila i poválečné uspořádání Evropy

Od konference válečných spojenců v Teheránu právě uplynulo sedmdesát let. V roce 1943 se na ní poprvé sešla k rozhovorům takzvaná Velká trojka, tedy nejvyšší představitelé Spojených států, Sovětského svazu a Velké Británie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference v Teheránu 1943

Konference v Teheránu 1943 | Foto: Wikimedia Commons

Po Teheránu ještě následovala setkání na Jaltě a v Postupimi. V dnešní metropoli Íránu spojenci řešili válečnou strategii a de facto i poválečné uspořádání střední a východní Evropy.

Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt a Josef Stalin projednávali v Teheránu mimo jiné možnosti otevření nové fronty ve Francii i na Balkáně, důležitým tématem pro Stalina byly budoucí hranice Polska. Nicméně každý muž z takzvané Velké trojky prosazoval v Teheránu své zájmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam teheránské schůzky okomentoval profesor Martin Kovář, šéf Ústavu světových dějin z FF UK

„Stalin usiloval o otevření druhé fronty, která by ulevila sovětským vojákům na východě. V roce 1943 je už po Stalingradu a také ztroskotal poslední německý pokus o ofenzivu na východní frontě u Pruska,“ upřesňuje šéf Ústavu světových dějin z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Kovář.

Připomíná, že Churchill si je vědom strategického významu Středomoří a také blížícího se postupu sovětských armád do střední a jihovýchodní Evropy. Navrhuje proto právě Středomoří s možností potom rozšířit postup jednotek na Balkán.

„Ale Stalin si v Teheránu prosadil, že nejpozději na počátku května 1944 bude druhá fronta otevřena na západě, tedy ve Francii,“ doplňuje Kovář s tím, že ‚vítězem‘ Teheránské konference se tak stal právě Stalin.

„Spojenci se na konferenci také domluvili na zásadní věci, která byla aktuální na jaře a v létě 1945, to znamená, že nikdo z nich nepodepíše separátní mír s Německem a že se bude bojovat až do bezpodmínečné kapitulace Německa,“ uzavírá Kovář.

Za 2. světové války zachovával Írán neutralitu, ale vzhledem k proněmeckým postojům byl po dohodě velmocí už v září roku 1941 obsazen sever země sovětskými a zbytek britskými vojsky. I díky tomu mohla být první schůzka Velké trojky svolána právě sem.

Jan Prokeš, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme