Odborníci se pokusí najít místo, kde pohraničníci tajně pohřbili šumavského převaděče Hasila

Archeologové a historici se pokouší najít místo, kde byl v roce 1950 tajně pohřben šumavský převaděč Bohumil Hasil. Jeho rodina se nikdy nedozvěděla, kam přesně příslušníci tehdejšího režimu tělo jejich příbuzného uložili. Odborníci se proto rozhodli prověřit nepřímá svědectví a na neoznačeném místě na hřbitově v Českých Žlebech provedou výzkum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Text na památníku věnovaného šumavským převaděčům | Foto: Lucie Husárová 1

Pokud uspějí, a také testy DNA předpoklad potvrdí, rodina uspořádá řádný pohřeb.

Místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý věří, že se Hasilovy ostatky najdou:

Přehrát

00:00 / 00:00

Životní osudy Bohumila Hasila připomíná redaktorka Lucie Husárová

„Já se domnívám, že celá tato záležitost bude dovedena do konce tím, že bude přesně označeno místo, kde je pochován Bohumil Hasil. Nyní víme, že je to někde v prostoru, který je ohraničen asi 3,5 krát 3,5 metru. Svědectví lidí, kteří nám to místo označili, jsou důvěryhodná. Domnívám se, že se nemůžeme mýlit.“

Do hledání Hasilova hrobu se vedle jeho rodiny a Konfederace politických vězňů zapojil také Ústav pro studium totalitních režimů a obec Stožec. Pokud se Hasilovy ostatky nenajdou, připomene jeho osud alespoň pamětní deska.

Bohumil Hasil po únoru 1948 se svým bratrem Josefem na Šumavě pomáhal lidem opustit komunistické Československo. Při jedné z takových cest 13. září 1950 byl ale prozrazen a zastřelen pohraničníky.

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana by se tento případ měl stát modelem pro další podobné osudy:

„Hrob Bohumila Hasila a osud tohoto člověka není jediný a izolovaný. Je celá řada hrobů obětí, které nebyly dosud identifikovány, a měli bychom se vynasnažit maximálně o to, abychom i těm lidem, kteří měli být zapomenuti, jméno navrátili.“


Zvětšit mapu

Šumavský převaděč Bohumil Hasil by měl být podle různých svědectví pohřben na neoznačeném místě na hřbitově v obci České Žleby.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme