Olomoucká Korunní pevnůstka se příští víkend vrátí do dob napolenských válek

Historická vzpomínková akce Olmütz 1813 příští sobotu připomene význam Olomouce jako důležité vojenské pevnosti za dob Rakouska a napoleonských válek. V té době byla Olomouc jednou z nejvýznamnějších pevností Rakouska, byli tady francouzští zajatci a lazarety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál bývalé olomoucké Korunní pevnůstky najdete v Bezručových sadech nedaleko centra města

Areál bývalé olomoucké Korunní pevnůstky najdete v Bezručových sadech nedaleko centra města | Foto: Muzeum olomoucké pevnosti

Zapomenuté tradice chce občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti oživit a připomenout, že napoleonské bitvy se netýkaly jen Chlumce či Slavkova, říká člen sdružení Ján Kadlec:

„Pevnost pořád hrála důležitou roli ve vojenských plánech inženýrů a stratégů. V podstatě skoro zmizela po zrušení a my chceme upozornit na to, že po dlouhá staletí byla strašně důležitá.“

„Stejně tak jako to, že tady byla velká posádka a důležitý vojenský živel, který z velké části třeba živil měšťany, protože oni se přiživovali na eráru, pracovali pro něj jako řemeslníci a tak dál. Měšťané byli převážně Němci. Tady bylo i veliké vlastenectví a patriotismus, kdy oni byli hrdí na to, že mohli poslat vojáky, nebo že se mohli zúčastnit obrany,“ zdůraznil Kadlec.

Napoleonské války byly sérií válečných konfliktů mezi lety 1803 až 1815. Napoleonská Francie byla nakonec poražena, což vedlo k restauraci Bourbonů. Napoleonské války skončily porážkou Napoleona I. v bitvě u Waterloo 18. června 1815 a druhou pařížskou mírovou smlouvou.

A tak do Olomouce dorazí příští sobotu téměř 200 mužů v historických uniformách, 4 děla a 16 koní. Olomoucká pevnost byla v době rakousko-pruských i napoleonských válek důležitou vojenskou základnou i zázemím pro rakouský dvůr v dobách nebezpečí.

Podle Pavla Grenara ze sdružení Císařská Slavkovská garda se jedná o první akci tohoto druhu pořádanou ve městě:

„Laicky řečeno znamenalo, že vojáci odešli bojovat do velkých byitev k Drážďanům, k Lipsku. A vlastně obranu pevnosti převzaly městské spolky, což vlastně byly střelecké pluky, které musely hlídat na branách, zdech pevnosti.“

„A v druhé řadě chceme připomenout, že Olomouc byla jedna z nejvýznamnějších vojenských nemocnic na Moravě z napoleonských válek,“ poznamenal Grenar.

Fort XVII Křelov byl vystavěn mezi lety 1851 a 1854 jako jedna z první čtveřice pevnůstek, které postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc | Foto: licence GNU Free Documentation License, JohansenJan

Blanka Mazalová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme