Olomoucké muzeum ukrývalo kus látky z mumie Ramesse II. Nikdo neví, kde se v Česku vzal

Nečekaný nález se podařil v olomouckém Vlastivědném muzeu. Našli tam vzácné textilie z mumie nejvýznamnějšího egyptského panovníka Ramesse II. Fragment z nejslavnější mumie nemá v Česku žádné jiné muzeum, hodnota textilie je nevyčíslitelná. Jak se dostala do Česka, ale není jasné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírky olomouckého muzea skrývaly kousek plátna z mumie, pravděpodobně Ramesse II.

Sbírky olomouckého muzea skrývaly kousek plátna z mumie, pravděpodobně Ramesse II. | Zdroj: ČTK

Část obinadla pravděpodobně egyptského faraona Ramesse II. objevili pracovníci muzea náhodou, když evidovali pozůstalost jednoho z bývalých zaměstnanců.

„Není to úplně neobvyklá náležitost, ty sbírky se zpracovávají postupně,“ vysvětlila egyptoložka Jana Mynářová z Českého egyptologického ústavu.

Útržek plátna byl z mumie oddělen v roce 1886 a původně patřil vídeňskému umělci Richardu Buchtovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátním nálezu ze sbírek olomouckého muzea hovořila ve vysílání egyptoložka Jana Mynářová

Jak se dostal do Olomouce zatím kurátorka Markéta Doláková netuší. „Jedná se o útržek obinadla, má tmavě hnědou barvu. Je velmi jemný, křehký, má rozměry 15 krát 15 centimetrů," popsala, jak vzácnost vypadá.

Olomoucké muzeum vzácnou textilii nechá prozkoumat odborníky.

„Zvažujeme několik možností, jaké analýzy použít, protože většina těch metod je destrukční povahy. Je otázkou, kolik bude muzeum ochotno obětovat analýzám,“ vysvětlila Mynářová.

Podle ní ale není důvod, proč nevěřit popisku u látky, který uvádí, že fragment pochází z doby vlády Ramesse II., tedy z konce 13. století před naším letopočtem. Píše se v něm i o okolnostech rozbalování mumie v roce 1886 v muzeu v Káhiře.

„Ta látka je velmi kvalitní, nahusto tkaná, pruh je poměrně široký. To znamená, že je to nejvyšší kvalita. Jsou na ní zbytky nějakých zřejmě pryskyřičných částí, které byly používané při mumifikaci,“ vysvětluje Mynářová.

„Zdá se, že se skutečně jedná o originál použitý k mumifikaci. Nemáme důvod se domnívat, že to tak není,“ dodala egyptoložka.

Přípisek, který doprovázel kus obinadla z egyptské mumie, nalezený v olomouckém muzeu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme