Orientace čínských pyramid

Dávné civilizace vytvořily mnoho nádherných staveb – a mnohé z nich byly pozoruhodně přesně orientované podle nebeských těles – hvězd, Slunce, měsíce a planet. Orientaci mnoha jiných však nelze takto vysvětlit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyramidy v Peru | Foto: Hakan Svensson

Americký profesor Robert Fuson před časem vyslovil hypotézu, že už Olmékové – dnes považovaní za nejstarší civilizaci na místě dnešního Mexika – a Mayové orientovali své stavby podle směru k aktuálnímu magnetickému pólu Země, tj. podle kompasu. Profesor Jaroslav Klokočník z astronomického ústavu Akademie věd s kolegy prováděl vlastní podrobná měření na řadě archeologických lokalit v Mexiku, Guatemale, Hondurasu a Peru – a získané poznatky hovoří ve prospěch Fusonovy hypotézy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O orientaci čínských pyramid hovoří profesor Jaroslav Klokočník z Astronomického ústavu Akademie věd

Jak se ovšem dozvíme v následujícím příspěvku Jany Olivové, profesor Klokočník zkoumal také orientaci pyramid v Číně. I tam se totiž – jakkoli překvapivě to může znít – skutečně nacházejí pyramidy.

Jana Olivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme