Ostatky františkánů čekají na blahořečení v olověné schránce

Nikdo na českém území to ještě nezažil a hodně dlouho asi ani nezažije. Už tuto sobotu se naplní chrám svatého Víta. Pozvaní hosté se zúčastní historicky prvního blahořečení v Česku. Jako relikvie při obřadu poslouží kosti 14 umučených františkánů uložené v překvapivě jednoduchém relikviáři. Ten zatím leží v kostele Panny Marie Sněžné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Františkán Antonín Klaret Dąbrowski ukazuje kapli, v níž je pohřbeno čtrnáct pražských mučedníků

Františkán Antonín Klaret Dąbrowski ukazuje kapli, v níž je pohřbeno čtrnáct pražských mučedníků | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Amáta Wenzlová už od léta neví, kam dřív skočit. Je správkyní české Provincie bratří františkánů a blahořečení má na starosti.

Když spolu s ostatními vytahovala z hrobu 400 let staré ostatky na antropologickou expertízu, zjistila, že původní truhla je rozpadlá. Musela proto zajistit novou schránku a vybrala relikviář.

Ten je zatím ukrytý v kapli. Spíš než vzácný poklad připomíná obyčejnou dřevěnou bednu. Oproti slavnému a mimořádně zdobnému relikviáři svatého Maura z Bečova nad Teplou je tak skromný a nenápadný, že na něj musí Amáta Wenzlová ukázat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostatky františkánů čekají na beatifikaci v olověné schránce

„Z vnější schránky právě sundávám bílé plátno, jímž jsme relikviář zakryli,“ popisuje. „Ještě tu však máme jednu schránku. Ta sice vidět nebude, ale je velice důležitá. Slouží totiž k uchování relikvií. Je to olověná schránka.

Olovo je antitoxické. Předpokládáme, že právě v této schránce budou kosti déle uchovány,“ vysvětluje výběr materiálu.

Na základě návrhu architektky Martiny Portikové napustili truhláři dubový relikviář včelím voskem, jednoduše ozdobili dvěma bronzovými kříži a reliéfem madony s dítětem. Na druhou stranu posadili čtrnácticípou hvězdu, která odkazuje na čtrnáct zabitých františkánů.

Beatifikaci povede Dominik Duka

Jejich současný bratr Antonín Klaret Dabrowski je považuje za stále přítomné. „V našem pozdravu se říká: ‚Pokoj a dobro.‘ Našim bratřím se to nakonec podařilo. I když byli umučeni, zdá se mi, že jakýmsi způsobem zvítězili – tím, že se nebránili a položili své životy,“ uvažuje.

Františkán žije se svými dalšími třinácti souvěrci v kostele Panny Marie Sněžné a ostatky jeho zavražděných předchůdců v kostele i zůstanou. Ovšem úplně jinak uložené, než jak je objevili archeologové, říká teolog Jan Matějka.

„Po otevření jsme viděli lebky a na nich dlouhé kosti, složené do čtyř rohů ve tvaru jeruzalémských křížů,“ vzpomíná.

Tentokrát jsou kosterní pozůstatky zabaleny do červeného hedvábí a hrubého lnu. Bude k nim přiložen vzkaz o průběhu beatifikace. Ten bude ručně napsán na pergamenu. Beatifikaci povede už tuto sobotu 13. října kardinál Dominik Duka v chrámu svatého Víta.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme