Ostatky františkánů se přepraví na nosítkách, které nesly rakev sv. Jana Nepomuckého

Skoro čtyři sta let usilovali katolíci o to, aby bylo čtrnáct zavražděných františkánů prohlášeno za blahoslavené. Zítra se dočkají a bude to vůbec první blahořečení na českém území. Při přípravách na nevšední obřad odhalili mniši řadu tajemství. Jedno z nich vydala i svatovítská katedrála. Za bočním oltářem se skrývala zvláštní nosítka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám svatého Víta z nezvyklého úhlu pohledu, z produkčních zahrad Hradu | Foto: Petra Sklenářová

Na stole v kanceláři správkyně Provincie františkánů Amaty Wenzlové zazvonil před několika týdny telefon.

„Volal pan profesor Matějka, v takové příjemné euforii a říkal, že v katedrále za jedním bočním oltářem našel nosítka,“ říká Wenzlová.

A dál teolog Jan Matějka navrhl, aby se na ně přišla spolu s autorkou návrhu relikviáře Martinou Portykovou podívat, protože by se jim mohla na obřad hodit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzácných nosítkách, které ponesou ostatky františkánů, natáčela reportérka ČRo Michaela Vetešková

„Podle starých pramenů, které má k dispozici, a podle i velikosti stylového zpracování se domnívá, že se jedná o nosítka, na kterých byla nošena skleněná rakev s ostatky svatého Jana Nepomuckého po Hradčanském náměstí při výročních památkách. Druhý den jsme s Martinou Portykovou naběhly do katedrály a tam pan kostelník luxoval nosítka – řezby, červený samet,“ vypráví Wenzlová.

Nosítka, o kterých nikdo nevěděl, si vzali do parády restaurátoři a dnes jsou už připravena k obřadu.

„Doufáme, že unesou, co je potřeba. Kompletní relikviář s olověnou vložkou a kostmi bude vážit kolem 150 kilogramů. Nosítka jsou naštěstí pro šest osob. Ponesou je františkáni,“ dodává Wenzlová.

Řeholníci ponesou nosítka s ostatky františkánů nejenom v katedrále, ale vyjdou s nimi i ven přes Hradčanské náměstí, aby je tam naložili do speciálního vozu, který pak zamíří do kostela Panny Marie Sněžné.

Právě tam 15. února roku 1611 rozběsněný dav ubil čtrnáct mnichů.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme