Ostrava začala psát svou hutní historii přesně před 185 lety

Začalo to podpisem zakládací listiny přesně 9. prosince 1828. Od tohoto okamžiku se město Ostrava mění před očima, protože vzniká první zařízení na úpravu surového železa. To se pak rozrůstá na Rudolfovu huť a později na Vítkovické železárny. Dnes je tedy Ostrava už 185 let hutním městem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z vysoké pece

Výhled z vysoké pece | Foto: Ľubomír Smatana

Tehdejší průmyslníci by se asi divili, co se stane s jejich dílem za necelá dvě století. Opuštěný plynojem v takzvané Dolní oblasti je dnes po náročné přestavbě.

Nedávo tam například předváděly špičkové ruské baletky Labutí jezero.

Přehrát

00:00 / 00:00

185. výročí vzniku Vítkovických železáren připomněl Martin Knitl

Ta úplně první pudlovna, tedy zařízení na úpravu surového železa, už ale zmizela, prozradila Hana Šústková ze společnosti Vítkovice:

„Ona byla založena kousek od řeky Ostravice. Mezitím se tam udál takový obrovský vývoj, takže na starou pudlovnu už žádné vzpomínky nejsou.“

Arcibiskupovým podpisem zakládací smlouvy začal naprostý unikát: Pozdější kompletní kolotoč výroby oceli přímo v městské zástavbě.

Od prvních okamžiků to bylo ve své době velmi odvážným činem.

„Rakousko nepatřilo zrovna k průkopníkům průmyslové revoluce. Takže založit pudlovnu, což byla první pudlovna v Rakousku vůbec, podle anglického vzoru, byl čin velmi progresivní,“ připomněla Šústková.

Vítkovická železárenská historie začala ve stejném roce jako život spisovatele Julese Verna. V obou případech sehrálo ocelové město zásadní roli živou dodnes.

Vítkovické železárny | Foto: Michal Jindra

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme