Pečetní prsten Benedikta XVI. rozbije podle tradice kardinál komoří

Po skončení pontifikátu Benedikta XVI. kardinál komoří už dle tradice zapečetil Benediktovu pracovnu i jeho soukromé pokoje. A zničen musí být i jeho prsten, přestože zlatník, který ho vyrobil, žádal, aby zůstal zachován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybářský pečetní prsten Benedikta XVI. | Zdroj: Reuters

Papežský prsten slouží jako identifikační znak jednotlivých papežů. Každý měl v historii svůj vlastní, který byl zničen, když papež zemřel, nebo v málo případech, když odstoupil.

Prsten se v minulosti užíval k pečetění dokumentů. „Na prsten se dá také líbat, což se děje při audiencích u papeže. A pak, ale to byl skutečně výjimečný případ, papež Alexandr VI., ze známé rodiny travičů Borgiů, měl prsten, který byl dutý a v něm měl jed,“ přiblížil politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Rybářský prsten
Papežskému prstenu se říká také Rybářský prsten. Často je na něm totiž vyobrazen sv. Petr v pozici rybáře. Výjev odkazuje na scénu z Nového zákona, kdy Kristus říká Petrovi, který byl původně rybářem, že z něj udělá rybáře lidí.

Zničení prstenu bývalo nutné, protože přetrvávala obava z toho, že by někdo se starým prstenem mohl pečetit listiny, které by už neplatily.

„To už je ovšem minulost od 19. století, kdy se začalo razítkovat. Takže spíše jde o záležitost tradice,“ vysvětlil Slezák.

Prsten se musí takzvaně rozlomit. V praxi se to děje většinou tak, že kardinál komoří vezme stříbrné kladívko a tím zlatý prsten rozbije.

Benedikt XVI. už od včerejšího večera nemůže také obouvat červené boty, nebude oblékat kardinálský nach ani černou sutanu kněze. Nadále bude mít právo na bílý oděv, který byl pro něj typický. Nebude si ale moci brát na hlavu pokrývky, na které byl v posledních letech zvyklý.

Milan Slezák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme