Pět nových krokodýlů ze Sahary

Paleontolog Paul Sereno si připsal další úlovek - krátce po objevu miniaturního tyranosaura oznámil nález pěti druhů krokodýlů, kteří v období druhohor žili na Sahaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paleontolog Paul Sereno oznámil nález pěti druhů krokodýlů, kteří v období druhohor žili na Sahaře | Foto: National Geographic, Mike Hettwer

Před 100 miliony let byla dnešní Sahara součástí superkontinentu Gondwana a místo písečných dun ji pokrývaly zelené pláně, které brázdily široké řeky. Byl to domov nejen dinosaurů, ale také pravěkých krokodýlů. Kromě populárního 12 metrů dlouhého "superkrokodýla" Sarcosuchus imperator tady žilo nejméně pět dalších druhů, jejichž fosílie Paula Sereno z Chicagské univerzity se svým týmem získal během vykopávek v Maroku a Nigeru. Tři z nich byly až dosud neznámé.

Prvním je 6 metrů dlouhý masožravec Kaprosuchus saharicus s dýkovitými zuby. Dalším je 1 metr dlouhý Araripesuchus rattoides, který se živil rostlinami a drobnými živočichy. Posledním z nově objevených druhů je šestimetrový Laganosuchus thaumastos. Živil se rybami, měl 1 metr dlouhou a plochou hlavu a na kořist patrně celé hodiny číhal s doširoka rozevřenými čelistmi.

Kromě nových druhů paleontologové našli také fosilie dvou již známých krokodýlů. 1 metr dlouhý Anatosuchus minor s nápadným čenichem se živil rybami, obojživelníky a bezobratlými živočichy, které lovil v mělkých vodách. Stejně velký byl i Araripesuchus wegeneri, který se živil jak rostlinami, tak drobnými živočichy.

Paleontolog Paul Sereno oznámil nález pěti druhů krokodýlů, kteří v období druhohor žili na Sahaře | Foto: National Geographic, Mike Hettwer

Rozmanitost zdejších druhů ukazuje vysokou flexibilitu, díky které krokodýli dokázali přežít vedle dinosaurů a přetrvat i po jejich zániku. Pozoruhodné je, že se na rozdíl od dnešních krokodýlů se ti saharští na souši pohybovali s nohama pod tělem a díky tomu byli velmi rychlí. Vědci také zjistili, že jejich mozek byl o něco sofistikovanější než u dnešních krokodýlů. Považují to za logické, protože lov na souši je "duševně" náročnější než pouhé nehybné číhání ve vodě.

Zdroj: National Geographic Society, ZooKeys

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme