Petrohrad přijde o Auroru. Slavný křižník čeká rekonstrukce

Ruský Petrohrad přijde za několik měsíců dočasně o jednu z oblíbených turistických atrakcí. Z břehu řeky Něvy zmizí slavný křižník Aurora. Symbol bolševické revoluce z roku 1917 čeká rozsáhlá rekonstrukce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křižník Aurora (2009)

Křižník Aurora (2009) | Foto: Creative Commons (CC BY-SA 3.0), Mark A. Wilson

Podle ruského ministerstva obrany půjde o důkladnou rekonstrukci doslova od podlahy, má se vyměnit i dno lodi.

Rekonstrukce první fáze má stát 400 milionů rublů, což je v přepočtu asi 250 milionů korun. Během ní se má křižníku vrátit veškerá jeho funkčnost.

Po základní rekonstrukci má přijít druhá fáze, která bude stát v přepočtu víc než čtyři miliardy korun. Lodi má vrátit navigační zařízení, radiospojení, diesel, elektrický pohon, ale i parní kotle, záchranné čluny nebo zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O křižníku Aurora mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Křižník byl spuštěn na vodu v roce 1900. Od té doby toho má za sebou víc než dost. Už v roce 1905 se účastnil bojových akcí v rusko-japonské válce, poté fungoval jako výcvikové plavidlo.

Znovu loď bojovala v první světové válce. Známá je coby symbol bolševické revoluce - 7. listopadu 1917 zazněl z Aurory výstřel, který zahájil útok na Zimní palác.

Ve druhé světové válce byly zbraně z lodi použity na obranu tehdy Leningradu. Loď byla poškozená bombardováním. Poté byla opravena a od konce 50. let sloužila jako muzeum až dosud.

I v dnešních dobách se o Auroře mluvilo. Před pár lety rozvířil vody bouřlivý večírek jednoho z ruských oligarchů na palubě.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme