Po 175 letech končí budapešťský zábavní park. Nejstarší kolotoč Evropy ale zůstane

O zábavním parku by se mělo mluvit vesele. V Budapešti má ale v těchto dnech vyprávění o slavném Vidámparku nádech smutku. Už zítra se totiž definitivně zavře. Místo po lunaparku se bude hodit sousední Zoologické záhradě, která nové prostory nutně potřebuje. Ta se také postará o historicky cenný secesní kolotoč. Další atrakce ale navždy zmizí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešťský Vidám park končí po 175 letech | Foto: Gregor Martin Papucsek

Zavýskat si ze strachu, právě proto sem chodily celé houfy mladých i starších v uplynulých 63 letech, odkdy Vidámpark existuje. A zábava se na tomto místě rozdávala 175 let.

Zní smích - dívka si myslí, že trocha strachu nikdy nezaškodí. „Je to strašidelné, přece dostaneš křídla, lítáš,“ dodává její kamarádka.

A podstatu vystihl asi 25letý József:

„Lunapark vytrhne lidi ze všedních dnů. Ty jsou takové jednotvárné,“ říká tedy kadeřník, který v práci poslouchá jen vyprávění svých klientek. A ty hovoří pouze o každodenních starostech. Ale na takovém místě se organismus trochu regeneruje.

Přehrát

00:00 / 00:00

U nejstaršího kolotoče v Evropě natáčel Gregor Martin Papucsek

Opodál se trojice chlapců kolem 14 let u dalšího šíleného kolotoče také dobře baví, ačkoli jeden z nich se téměř pozvracel.

I milá mladá mluvčí Vidámparku Éva Árendásová potvrzuje, že nejpopulárnější jsou atrakce, které jsou zároveň nejextrémnější.

Nejstarší kolotoč v Evropě

V pozadí je slyšet zvonec - uklidňující, takový mírový. A není divu, vždyť pochází ze starých dobrých mírových časů před první světovou válkou, z roku 1906.

Jsme totiž u nejstaršího kolotoče v Evropě. Jsou na něm koníky, vozy, sedačky. Nesedí na nich jen děti, ale i jejich rodiče, celé party dospělých.

Nejstarší kolotoč Evropy je v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

První povolení postavit kolotoč se zachovalo z roku 1810, ale původně to byla žádost o povolení prodávat pivo, pouze hlavní město stanovilo podmínku, že majitel musí provozovat i kolotoč.

Kolotoč je z roku 1906. Na točně jsou koně i s kočáry a jejich mechanismus umožňuje 'skoky' vpřed i vzad. Ale protože směřují z kruhu ven, a to pod úhlem 45 stupňů, je těžké se na nich udržet.

Je to téměř 200letý příběh, který tedy končí definitivně, protože lunapark zkrachoval, vyráběl už jen ztráty.

Zavírá své brány definitivně. Zastaví se kolotoče, cyklóny, ruské kolo, ztichnou strašidelné chodby. Nebude vrzat ani velký sud, přes který se člověk dostal jen velmi těžko, protože se kroutil - člověku se v něm vždy zatočila hlava.

Další "rundy" už nejsou možné, zazvoní zvonec a zábavě bude - definitivně - konec.

Budapešťský Vidám park končí po 175 letech | Foto: Gregor Martin Papucsek

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme