Po 40 letech byl znovuobjeven slavný hanojský bunkr, kde se skrývaly i americké hvězdy

Dělníci v Hanoji objevili slavný bunkr. Během Války ve Vietnamu v něm hledaly úkryt mnohé delegace i zahraniční celebrity, po skončení konfliktu v polovině 70. let minulého století ale upadl v zapomnění. Místo, kde se před bombami ukrývaly i americké hvězdy Joan Baezová a Jane Fondová, tak po dlouhých desetiletích znovu ožívá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bunkr - opevnění | Foto: Lukáš Milota

Na Hanoj dopadají tisíce pum a její obyvatelé prchají do krytů. Americká letadla o Vánocích roku 1972 shodila na severovietnamskou metropoli a okolí během jedenácti dnů na 20 tisíc tun bomb.

Smrt číhala doslova na každém kroku, s výjimkou bunkrů určených nejen pro velení komunistických jednotek, ale také zahraniční návštěvy. A právě pro delegace i celebrity byl určen podzemní úkryt v hotelu Metropole v centru Hanoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slavném hanojském bunkru natáčel Robert Mikoláš

Vánoce v roce 1972 trávila v jedné ze sedmi místností betonového bunkru vybudovaného v roce 1968 i americká zpěvačka Joan Baezová, která v podzemí natočila 21timinutovou nahrávku nazvanou příznačně ‚Where are you, my son, Kde jsi, můj synu‘.

Exploze byly tak silné, že byly slyšet i hluboko v podzemí. Žádné z celebrit, které se v hotelovém bunkru během vietnamské války schovávaly, se ale nic nestalo. Bez úhony vyvázla i další slavná Američanka, herečka Jane Fondová, která do Hanoje přiletěla na protest proti Vietnamské válce a díky tomu si také vysloužila ve Spojených státech přezdívku ‚Hanoi Jane‘.

Ani americké bomby ale nakonec komunistické jednotky nezastavily a celý Vietnam se v roce 1975 začlenil do socialistického tábora.

Od té doby uplynulo už téměř 40 let a někdejší nepřátelé pomalu zapomínají na prožité útrapy a postupně se z nich stávají i strategičtí partneři. A do popředí zájmu se opět dostává i kdysi slavný bunkr.

Dlouhá desetiletí do něho lidská noha nevstoupila, až na něho náhodou narazili dělníci pracující na modernizaci hotelu Metropole. Jeho ředitel proto objev přirovnává k filmu o Indianu Jonesovi a Chrámu zkázy, a prý nejen proto, že byl donedávna zapomenutý bunkr až po kolena zaplavený vodou.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme