Po Alence a Dášence našli na Moravě třetí venuši v sukni. Jmenuje se Tomuše

Velmi vzácnou sošku venuše našli archeologové na poli v Kasárnách u Znojma. Že je stará 7000 let, není až tak neobvyklé, ale odborníky zarazil její vzhled. Na dolní polovině těla jí totiž autor nevymodeloval nohy, ale sukni. Takové venuše se přitom na Moravě našly pouze tři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomuše je třetí na Moravě nalezenou venuší v sukni | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Venušky – aspoň ty sukničkovité – dostávají jméno po svých nálezcích. Ta nejstarší z 60. let je Alenka, ta z 90. let je Dášenka a jelikož u nás ji našel Tomáš, tak je to venuše Tomuše,“ vysvětluje David Humpola z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

„Je to soška z pálené hlíny vysoká asi 6,5 centimetru, trup a paže jsou dobře znatelné. Poprsí je vyznačeno dvěma hrbolky,“ popisuje Humpola. Místo nohou má Tomuše klasickou suknici, která mohla sloužit i jako poklička na nějakou nádobu,

Archeologové našli Tomuši při pátrání v 15 x 20 metrů velké sondě uprostřed pole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Marie Veselé o nálezu Tomuše, Venuše v sukni

„Měl jsem to štěstí, že jsem kopal zrovna v příkopu, kde v poslední vrstvě se objevila Venuše. Bylo to neobvyklé, nic takového jsem ještě neviděl. Myslel jsem si, že je to kus nějaké nádoby, ale podíval jsem se blíž a viděl jsem, že to je teda jako celistvá věc, tak jsem ohlásil panu vedoucímu,“ říká brigádník Tomáš Pikart, který venuši objevil a po němž se jmenuje.

Tomuši po laboratorním očištění i s ostatními nálezy archeologové předají do znojemského muzea.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme