Po Jomkipurské válce byli Egypťané a Izraelci přátelé, říká pamětník s českými kořeny

Jomkipurská válka mezi arabskými zeměmi a Izraelem se před čtyřiceti lety blížila k závěru. Na boje i následný mír vzpomínají i veteráni s kořeny v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum izraleského letectva u Beer Ševy s mnoha exponáty z doby jomkipurské války | Foto: Štěpán Macháček

„Já su tady rozený, já říkám: já su Palestinec, protože já jsem rozený v roce dvaačtyřicet," omračuje Dan Morgenstern svou moravskou češtinou.

Na tom, že je Palestinec, trvá, protože se tu narodil ještě před vznikem státu Izrael. „Pan Arafat mě neměl rád, protože on měl rád jen ty arabské Palestince, ale já su židovský Palestinec! Mám dokument," nedá se Dan Morgenstern.

Jeho tatínek pocházel z Hranic na Moravě a maminka byla z Mělníka. Do Palestiny stihli přijet ještě v roce 1939, těsně před vypuknutím války.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Jomkipurské válce rozmlouval s Danem Morgensternem blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Na jednom z pahorků zvlněné krajiny kolem města Beer Ševa uprostřed Negevské pouště stály v říjnu 1973 izraelské protiletecké baterie namířené proti náletům egyptských stíhaček.

„Jom kipur byl tenkrát v sobotu a my jsme tu seděli už v neděli ráno. Seděli jsme tu na těch kopcích, na těch kanónech, s helmami a hlídali jsme. Tu a tam se přiblížila nějaká egyptská letadla mezi naši linku a museli jsme mít pětiminutovou pohotovost," vzpomíná Dan Morgenstern.

Přesně před čtyřiceti lety dohodlo OSN klid zbraní mezi Egyptem a Izraelem v Jomkipurské válce, která celá trvala přesně 20 dní (6. 10. – 26. 10. 1973). Obě strany sice příměří brzy porušily, konec války se ale rychle blížil. Poslední velký arabsko-izraelský konflikt si vyžádal na dvacet tisíc životů převážně egyptských, syrských a izraelských vojáků. Jomkipurská válka ale také vedla k uzavření mírových smluv mezi Izraelem a Egyptem.

V důsledku Jomkipurské války podepsal v roce 1978 Egypt s Izraelem mírovou smlouvu. Mezi oběma národy na chvíli zavládlo upřímné přátelství. Dan Morgenstern se svými izraelskými kolegy dokonce podnikl do Egypta zájezd autobusem.

„Musím něco říct. Upřímně. Ti Egypťani na ulici, když slyšeli, že jsme Izraelci, objímali nás, taxikář od nás nechtěl peníze, na Chán al-Chalílí, ten veliký trh, oni nám chtěli dávat suvenýry zadarmo, protože jsme byli Izraelci, egyptský národ roku osmdesát dva byl tak proizraelský, že dneska tomu nikdo nebude věřit," přibližuje své vzpomínky česky mluvící Izraelec nebo také židovský Palestinec Dan Morgenstern.

Bohužel dnes, o bezmála třicet let později, by se v Egyptě tak vřelého přijetí rozhodně nedočkal.

Dan Morgenstern (vlevo) s blízkovýchodním zpravodajem Česlkého rozhlasu Štěpánem Macháčkem | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme