Pochod živých symbolicky připomíná oběti holocaustu. Účastní se i Češi

Branou bývalého německého koncentračního tábora v polské Osvětimi dnes projde zástup mladých lidí z mnoha zemí světa. Připomenou si tak památku obětí holocaustu. Akce symbolizuje úmorné mnohakilometrové pochody vězňů, které nacisté na sklonku války hnali před postupující frontou do nitra Německa. Tradičního Pochodu živých se zúčastní také čeští studenti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod živých v Osvětimi

Pochod živých v Osvětimi | Foto: Alik Keplicz | Zdroj: ČTK

Pochody smrti na konci války byly dlouhé mnoho desítek kilometrů. Pochod živých je jen symbolický.

Účastníci Pochodu živých v Osvětimi tak dnes po jedné hodině odpolední vyrazily z tábora Osvětim I., aby ušli necelé 4 kilometry do bývalého koncentračního tábora Osvětim - Březinka. Až pochod dorazí do tábora, zúčastní se všichni pietního shromáždění za účasti pamětníků a představitelů z Izraele a Polska. Studenti budou mít následně i příležitost k prohlídce obou táborů. České zájemce provedou i čeští pamětníci, kteří v těchto táborech byli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Pochodu živých mluvil v Ranním interview předseda občanského sdružení Mezinárodní křesťanské vyslanectví Jeruzalém a organizátor české účasti na pochodu Mojmír Kallus

Dnešek je totiž Dnem památky obětí holocaustu. Účast českých studentů na Pochodu živých organizuje občanské sdružení Mezinárodní křesťanské vyslanectví Jeruzalém. Z celé České republiky se vypravilo z Třince do Polska celkem 66 českých žáků středních škol. Studenti jsou z Prahy, Kladna, Plzně, Kutné hory, Humpolce a Zlína.

„Jsou to vybraní žáci, se kterými jejich učitelé dlouhodobě pracují,“ charakterizuje studenty předseda občanského sdružení Mezinárodní křesťanské vyslanectví Jeruzalém a organizátor české účasti na Pochodu živých Mojmír Kallus.

Projekt Pochod živých uskutečňuje občanské sdružení za finanční podpory Evropské unie. Letos se ho zúčastní pod jejich vedením celkem 221 žáků ze 3 zemí. Kromě Česka jsou to žáci ze Slovenska a Německa.

Předčítání jmen připomene oběti holocaustu, jen z Česka jich bylo 80 tisíc

Číst článek

„Hlavním cílem je zprostředkovat mladé generaci určitý zážitek, který by je povedl k tomu, že aktivně uchopí historii, abychom se z dějin dokázali poučit,“ vysvětluje smysl této akce Mojmír Kallus a uzavírá:

„V neposlední řadě je tady akcent na život, protože ten pochod se jmenuje Pochod živých a dnes tedy pochodují tisíce mladých Židů, kteří už tím, že žijí, ukazují, že Hitlerův plán se nevydařil. A to je vlastně největší vítězství.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pochodu živých se účastní i učitelka dějepisu Střední odborná škola veřejno-správní v Praze Ilona Borovcová se svými žáky

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém nepořádá pouze Pochod živých, ale dlouhodobě se zabývá systematickou osvětou o období holocaustu.Pochod vyrazil krátce po jedné hodině odpolední.

„Je to opravdu modrá záplava, protože ti, co přijeli, tak přijeli v modrých bundách. Je to opravdu modré nebe a modré bundy a spousta mladých lidí a je to atmosféra, která se do rozhlasu asi těžko dá popsat, ta se musí zažít,“ popisuje atmosféru pochodu učitelka dějepisu Střední odborná škola veřejno-správní v Praze Ilona Borovcová.

Pochod není mlčenlivou tryznou, ale podle svědectví Ilony Borovcové souhrnem osobních prožitků všech účastníků: někteří se baví, jiní jdou mlčky ponořeni v myšlenkách, ostatní zpívají.

Pochod živých - den památky obětí holokaustu | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme