Podstavec sochy TGM v Mostě ukrývá pamětní schránku s mincemi i pohledy
Vzkaz budoucím generacím zanechalo město Most v podstavci sochy Tomáše Garriguea Masaryka. Socha bude už na konci září stát v prostoru mezi mosteckým magistrátem a městským divadlem. Pamětní schránka je v podstavci od pondělí 1. září.
Úředníci mosteckého magistrátu a městský architekt se sešli u podstavce budoucí sochy.
Asi 60 centimetrů vysoký tubus z nerezové oceli, do kterého vložili soudobé předměty, je pořádně těžký.
„Je tam denní tisk s dnešním vydáním, poslední vydání Mosteckých listů, dva texty, mince, kterými se platí v současné době, a pohledy města Mostu,“ popsala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková, co do pamětní schránky město uložilo jako svědectví pro další generace.
V Mostě uložili do podstavce sochy TGM vzkaz pro budoucí generace. Aktu se zúčastnil také Jan Beneš
Z textů se budoucí čtenář dozví, jaká je historie mostecké sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka.
Pamětní schránka je uložena v podstavci, na který kameníci položí obří žulové desky. Tubus je uložen v plastové rouře, která je nahoře zalepena víčkem.
Socha T. G. Masaryka se v Mostě objeví po několika desetiletích. Sochař Jaroslav Šindelář ji ve svém plzeňském ateliéru dával dohromady z kusů, které se dochovaly, i z části nově vytvořených.
„Socha byla odhalena za první republiky, za okupace byla poprvé zničena. Krátce po válce byla znovu obnovena a po převratu byla znovu sejmuta, ale byla někde deponována. Pak se jednoho dne z muzea ztratila a až v 80. letech se podařilo dohledat její fragmenty,“ shrnul historii sochy Šindelář.
Sochu TGM v Mostě, na kterou přispěli ve veřejné sbírce samotní Mostečané téměř 900 tisíc korun, odhalí 23. září v 15 hodin.