Pokreslená pštrosí vejce: důkaz symbolismu?

Jednou z věcí, kterou se Homo sapiens lišil od svých časnějších předků, je schopnost symbolického uvažování. Jedním z nejstarších důkazů symbolismu mohou být "pokreslené" skořápky pštrosích vajec z Jižní Afriky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Pokreslené" skořápky pštrosích vajec z Jižní Afriky

"Pokreslené" skořápky pštrosích vajec z Jižní Afriky | Foto: Diepkloof Project

Asi 180 kilometrů na sever od Kapského Města se nachází naleziště Diepkloof rock shelter, kde od roku 1999 provádějí vykopávky francouzští archeologové. Nacházejí tady pozůstatky několika kultur, které užívaly kamenné nástroje charakteristické pro člověka Homo sapiens . Teď zde ale vědci objevili také fragmenty skořápek 25 pštrosích vajec, která před 55 000 až 65 000 let zřejmě pravěkým lovcům a sběračům sloužila jako nádoby na vodu.

Skořápky zdobí geometrické ornamenty složené z množství paralelních linií, které jsou přeškrtané kratšími čárami. Design rytin se v průběhu času měnil a archeologové je považují za nejstarší důkaz grafického umění pravěkých lovců a sběračů. Jde ale o doklad symbolismu? Podle archeologů ano. Diverzita vyrytých motivů je vysoká a nález se časově shoduje s dalšími možnými doklady symbolismu z Jižní Afriky. Archeologové se proto domnívají, že před 100 000 až 60 000 let začala v Jižní Africe vznikat tradice symbolického umění. Jiní vědci si tím tak jistí nejsou - podle nich mohly mít rytiny i čistě estetický účel.

Zdroj: ScienceNow, PNAS, Diepkloof Project

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme