Pokud měl Ježíš ženu, pro křesťany to zřejmě na víře nic nemění, říká religionista

Vědce a teology možná čekají další dohady o životě Ježíše Krista. Americká profesorka teologie Karen Kingová z Harvardu totiž představila v Římě malý kousek pergamenu ze 4. století, na kterém má být napsáno v jazyce egyptských křesťanů: „Ježíš jim řekl: ‚Má žena.‘“

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzkříšený Kristus | Foto: Noemi Fingerlandová

Podle teoložky Kingové útržek naznačuje pohled některých tehdejších křesťanů, že Ježíš mohl být ženatý. Profesorka přitom spekuluje o tom, že tou údajnou ženou mohla být Marie Magdaléna. Útržek měl poskytnout soukromý majitel, který chce zůstat v anonymitě.

Pravost pergamenu ještě nebyla ověřena a informace je pouze ve stádiu mediálních spekulací, nikoli vědeckého pojednání.

Profesor Jim West z Tennesee tak soudí, že to ale není nic jiného než výkřik do tmy, jestliže k tomu chybí potřebný kontext. Přední koptologové, jako např. profesor Roger Bagnall z Univerzity v New Yorku, se naopak domnívají, že fragment je zcela autentický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký význam by mohla mít informace o možném Ježíšově manželství pro křesťany, hodnotil ve Světě o desáté na Rádiu Česko religionista Ivan Štampach

Pokud by fragment byl ze 4. století, dokazovalo by to podle religionisty Ivana Štampacha pouze to, že názory raných křesťanů byly mnohem pestřejší, než se doposud předpokládalo, a že varianta ženatého Ježíše Krista byla mezi nimi živá.

„Nechávalo by mne to klidným, protože fakt, že by Ježíš byl ženatý, by nic podstatného pro mě na věci neměnilo,“ dodává Ivan Štampach.

O Ježíšově manželce se nezmiňuje žádné z novozákonních evangelií o Ježíši Kristu, která byla napsána v posledních desetiletích 1. století, tedy mnohem dříve, než je údajně datován nalezený pergamen.

„Je velmi pravděpodobné, že Nový zákon tak, jak ho známe dnes, je výsledkem určitých diskuzí. V té době existovala nějaká raná křesťanská literatura. Dnes se připouští možnost, že kromě čtyř evangelií Matouše, Marka a Lukáše ještě existovaly nějaké další texty – například předloha dnešního Tomášova evangelia,“ připouští Ivan Štampach a zdůrazňuje:

„Je to Ježíš jako postava této literatury. Historická fakta o Ježíši nemáme k dispozici vůbec žádná.“

Ladislav Dvořák, Ondřej Černý, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme