Poloostrov Westerplatte je pro Poláky symbolem odporu proti nacismu

Varšava podráždila Moskvu prohlášením, že 8. května možná uspořádá vlastní oslavy konce druhé světové války, a to na poloostrově Westerplatte u Gdaňsku. Právě tam padly první výstřely. Zatím se ovšem Polsko definitivně nerozhodlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky kasáren ve Westerplatte

Trosky kasáren ve Westerplatte | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Westerplatte považují Poláci za téměř posvátné místo. Připomínají si odvahu malé posádky, která opevněný poloostrov v září 1939 hrdinně bránila, i osvobození země o necelých šest let později.

„Toto místo má pro nás Poláky symbolický význam. Ve všech učebnicích se vždy píše o obráncích Westerplatte,“ potvrzuje mladý historik Lukasz Jasiński.

Do trosek někdejších kasáren zavítal i Polák ze všech nejslavnější – papež Jan Pavel II. místo navštívil v roce 1987. Mladým Polákům tehdy vzkázal, že každý z nich má v sobě své soukromé Westerplatte.

„Nějakou věc nebo otázku, o kterou musí člověk bojovat a nemůže kapitulovat,“ vysvětluje Jasiński.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na poloostrov Westerplatte u polského Gdaňsku se vypravil zpravodaj ČRo Vít Pohanka

V 80. letech se Westerplatte stalo předmětem sporu mezi komunistickým režimem a odboráři ze Solidarity. Ti v čele s Lechem Walesou požadovali, aby na posvátné půdě nestál jen betonový pomník ve tvaru bajonetu, ale také katolický kříž.

Pro Poláky je zkrátka přirozené, že by se konec druhé světové války mohl připomenout tam, kde padly její první výstřely. Prezident Bronislaw Komorowski tuto možnost zmínil v rozhovoru pro stanici TOK FM:

„Jak to bude vypadat, ještě uvidíme. Ale opravdu není úmyslem kazit Rusům jejich oslavy vojenského vítězství. Máme ovšem také právo – a dokonce povinnost – naplno říci, že pro Polsko a mnoho dalších národů v této části Evropy konec války neznamenal svobodu.“


Zvětšit mapu

Stále ovšem není jasné, jestli se velkolepé mezinárodní oslavy na Westerplatte opravdu uskuteční. „Nezáleží to na nás, záleží to na vedení státu,“ upozorňuje Piotr Majewski, zástupce ředitele Muzea druhé světové války, které se o Westerplatte stará.

A stát zatím mlčí. U příležitosti výročí konce druhé světové války se ve Westerplatte každopádně bude konat velká konference.

„Mají se zúčastnit polští, ruští a němečtí historikové. Budeme debatovat o konci války – nejen o historických událostech, které jsou víceméně známé, ale o paměti války v tomto kontextu,“ dodává Jasiński.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme