Polští archeologové hledají ostatky obětí komunismu

V Polsku hledají ostatky obětí komunismu. Jedná se o projekt polského Ústavu paměti národa, podle kterého jde o oběti komunistického teroru z let 1948 až 1956. Archeologické a exhumační práce, které začaly na vojenském hřbitově ve Varšavě, mají trvat do konce srpna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krematorium (ilustrační foto)

Krematorium (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jde většinou o lidi, kteří byli popraveni po politických procesech. My máme takový analogický hřbitov v Ďáblicích, kde se oběti třídí a dělají se jim důstojné památníky, ověřuje se, kdo tam je, či není. V Polsku to bylo intenzivnější,“ říká novinářka a překladatelka Petruška Šustrová, členka České programové rady Česko-polského fóra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polském protikomunistickém odboji mluvila na Rádiu Česko novinářka a překladatelka Petruška Šustrová, členka České programové rady Česko-polského fóra

„V Polsku začala 2. světová válka. Vpadl tam Hitler a o pouhých 17 dní později rudá armáda. Rozdělili si Polsko na polovinu, jak si předem dohodli. Území, které okupoval Sovětský svaz, po válce zůstalo sovětské. Poláci, kteří jsou velmi hrdí a závislí na své nezávislosti, nemohli pochopit, že i když bojovali na straně spojenců a jejich Zemská armáda neměla jinde obdoby, o území přišli. Protikomunistický odboj byl proto v Poslu nesrovnatelně větší než u nás,“ vysvětluje Šustrová.

V Polsku by podle ní asi nebyl pochopitelný spor o bratry Mašínovi, protože poslední voják Zemské armády vylezl z lesů až v roce 1958 a zastřelil tajemníka komunistické strany přímo v jeho kanceláři na výboru.

Mezi popravenými, jejichž ostatky Poláci na hřbitově hledají, je i Witold Pilecki, dobrovolný osvětimský vězeň, který od roku 1940 až do svého útěku v roce 1943 informoval západní spojence o nacistických zvěrstvech nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Později bojoval ve varšavském povstání a nakonec byl popraven komunisty. Mezi popravenými byl také generál August Emil Fieldorf, příslušník odbojové Zemské armády a další.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme