Polští archeologové jásají. Pokles vody ve Visle odhalil historické skvosty

Za posledních dvě stě let nebylo v polské řece Visle tak málo vody. Pokles hladiny díky tomu odhalil stovky let starou loupež. Nad Vislu se vydaly policejní vrtulníky, aby z bahna vyzvedly ukradené památky, které dodnes ležely na dně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokles vody ve Visle odhalil archeologické památky ze 17. století | Zdroj: Reuters

Policejní vrtulník krouží nad řekou Vislou většinou během záplav nebo v případě pátrání po pohřešovaných osobách. Tentokrát si ale doletěl pro vzácné a těžké památky.

„Největší z nalezených kusů má podle odhadů archeologů 800 kilogramů. Pro nás, jako policii, je to velmi netypická pomoc,“ přiznal mluvčí varšavské policie Mariusz Mrozek.

Policisté už vědí, že umělecké předměty pocházejí z krádeže. Lupiče ale v tomto případě před soud nedostanou. „Lokalizovali jsme několik desítek kusů, všechny pocházejí ze 17. století. Jde o části budov nebo soch. Je to kořist, kterou nám ukradli během nájezdu Švédové,“ řekl polským médiím archeolog Hubert Kowalski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co archeologové našli na dně Visly, zjišťoval zpravodaj Petr Vavouška

Švédové se snažili uloupený náklad odvést po Visle. Některé lodě ale zřejmě ztroskotaly. Díky poklesu hladiny se mramorové kusy fontán nebo arkád ukázaly až dnes.

„Absolutně neuvěřitelné je to, že všechny památky vydržely přes 350 let na dně Visly a jsou ve skvělém stavu. Jsou dokonce v lepším stavu, než kdyby zůstaly na svém původním místě a Švédové je neukradli,“ dodal historik.

Ale tím překvapení nekončí. Včera archeologové našli v korytě řeky fragmenty starého dřevěného mostu. Všechny památky nakonec skončí v muzeu.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme