Pompeje vydaly další tajemství. Vědci našli hrobku starší než římské impérium

Hrobku starší než římské impérium objevil tým francouzských vědců v italských Pompejích. Archeologové z centra Jeana Bèrarda v Neapoli považují objev za unikátní. Pietní místo totiž pochází přibližně ze 4. století před naším letopočtem. O této epoše Pompejí se toho zatím ví jen málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pompeje | Foto: Fotobanka stock.xchng

V hrobce, která přečkala víc než 2000 let bez jakéhokoliv narušení, vědci našli ostatky dospělé ženy. Vedle kostí byly umístěny hliněné nádoby či amfory, které pocházejí z jiných oblastí Apeninského poloostrova.

Podle vedoucího výzkumníků v Pompejích Massima Osanny může pohřební výbava odhalit leccos o životě v oblasti Neapolského zálivu před nadvládou Římanů.

V té době ovládal většinu dnešní Kampánie italický kmen Samnitů; pak se město nedaleko přístavu postupně dostalo pod vliv Říma a v 1. století před n. l. se Pompeje staly jednou z římských kolonií. Obyvatelé Pompejí prý mohli o hrobce vědět. Přesto ji nenarušili, ani nad ní nepostavili žádnou budovu.

Podle Osanny může analýza hliněných nádob objasnit řadu věcí. Třeba to, jaké měly ženy ve společnosti Samnitů postavení. V následujících týdnech budou vědci zkoumat vnitřek nádob. Domnívají se, že mohly obsahovat kosmetiku, víno a jídlo.

Podrobně prozkoumají také nejbližší okolí nálezu. Hrobek by v dané lokalitě prý mohlo být víc.

Pompeje | Foto: Lenka Kupková

Antické město pohřbil a doslova zakonzervoval sopečný prach v roce 79 n. l., když došlo k výbuchu nedalekého Vesuvu. Zachovalé pozůstatky antického města v Neapolském zálivu lidé znovu objevili v polovině 18. století. V současnosti patří mezi nejnavštěvovanější památky Itálie.

Turisté se mohou procházet pravoúhlými ulicemi Pompejí po původní kamenné dlažbě a prohlížet si zachovalé vily, lázně, někdejší obchody nebo římské fórum. V amfiteátru koncertovala v 70. letech skupina Pink Floyd.

Vykopávky odkryly nejen předměty, které obyvatelé Pompejí běžně používali, ale i nástěnné malby. Všudypřítomné erotické motivy umění z předkřesťanské doby vyvolaly z počátku velké pozdvižení.

Cenné poznatky přinesly také dutiny v sopečném nánosu. Vědci si díky nim mohli udělat lepší představu o tělesné konstituci tehdejších obyvatel antického města.

Chvíle, kdy město zaniklo, láká nejen archeology, ale také umělce. Ztvárnili ji novověcí malíři, sochaři, literáti i filmaři. Posledním počinem na toto téma je dobrodružný historický velkofilm z minulého roku.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme