Porazil Brazilce na Maracaná a teď se tam po 57 letech vrátil. 'Fantazie!' jásá Masopust

Slavný fotbalový stadion Maracaná je pro Brazilce posvátným místem, na kterém skutečně neradi prohrávají. Několikrát už zde ale tamní reprezentace svému soupeři podlehla. A jednou to zapříčinili českoslovenští hráči. Jeden z nich se na místo činu vrátil při utkání Mexika s Itálií. Na Maracaná poprvé po 57 letech dorazil Josef Masopust.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trofej pro mistra světa Josef Masopust těsně nevyhrál, a tak mu ji na Maracaná alespoň půjčili

Trofej pro mistra světa Josef Masopust těsně nevyhrál, a tak mu ji na Maracaná alespoň půjčili | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zápas Konfederačního poháru skončil, tribuny se vyprazdňují, ale Josef Masopust ještě zůstává a promítá si v hlavě krásný film. Maracaná, 130 tisíc diváků na tribunách a výsledek Brazílie-Československo 0:1.

„Zničehonic jsem poslal balon na Tondu Moravčíka, který si naběhl, překonal gólmana, a tak jsme zvítězili 1:0,“ vzpomíná legendární fotbalista při pohledu na hřiště, na kterém v památném utkání přihrál na slavný gól.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Masoupust poprvé po 57 letech navštívil slavný stadion Maracaná

„Musím se přiznat, že to mám stále ve vzpomínkách. Často o tom mluvíme, protože Brazílie je považována za nejlepší mužstvo na světě. Obzvláště v té době, kdy jsme tady hráli. A když se to spojí s historií Maracaná, tak je to ohromný zážitek, na který se nedá zapomenout."

Aby to tak bylo, k tomu nám pomáhá i fotografie v knize, kterou máme na tribuně Maracaná před sebou. Pod sochou Krista je na ní pětadvacetiletý Josef Masopust, když byl tady v Riu naposledy. A tenkrát, v srpnu 1956, to byl jeho vůbec první výjezd do Jižní Ameriky, kde později zažil tolik fotbalové slávy.

„To očekávání před cestou do Brazílie bylo ohromné, všichni jsme se na to nesmírně těšili. Lidé kolem nás říkali, jedete do Brazílie, dostanete ‚šišku,‘ ale nebuďte smutní, proti nim prohrávají i jiné mančafty. Když se nám podařilo zvítězit 1:0, tak to byla enormní radost.“

Josef Masopust (uprostřed) se vrátil na stadion Maracaná | Foto: Jan Kaliba

Aby ne, Brazilci tenkrát na Maracaná prohráli teprve podruhé v historii. Předtím se jim to stalo o šest let dříve, když jim v jejich chrámu doslova uloupili titul mistrů světa Uruguayci, což je pro Brazilce dodnes bolestná vzpomínka. Naopak Josef Masopust má na Maracaná jen ty dobré vzpomínky a při návratu na místo slavného činu si je oživil.

„Je to fantastické. Ze začátku jsem si ani neuvědomil, že budu mít tuhle možnost. Když dneska vzpomínám, tak to zahájení té velké éry na tomto stadionu stálo za to,“ dodává Josef Masopust.

Jan Kaliba, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme