Poslední památky z Machu Picchu jsou zpátky v Peru

Poklady starých Inků jsou zpátky doma. Poslední zásilku starých artefaktů do Peru vrátili Američané. Z posvátné pevnosti Inků je před víc než sto lety odvezli archeologové a poté zůstaly v držení americké Yaleovy univerzity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peru

Peru | Foto: Hilldegard Willer, Globe Reporter

Dohodu o vrácení památek před dvěma lety uzavřely peruánská vláda a vláda Spojených států. V minulosti již několik transferů památek proběhlo, tento je však poslední.

Dohromady se přestěhuje 46 tisíc kousků. Nejedná se jen o památky či umělecké kusy, jde také o kousky keramiky nebo úlomky kostí.

Některé z předmětů, které jsou hodné pozornosti, budou vystaveny v novém muzeu, které vzniká v Cuscu, starém městě Inků, které leží nedaleko Machu Picchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vrácení peruánských památek hovoří zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Návraty uloupených pokladů starých říší do míst jejich původu jsou celosvětovým trendem. V posledních letech se památky vracely nejenom do Peru, ale také do Itálie.

Posledně jmenovaný přesun však byl sporný zejména z morálního hlediska, protože se vracely předměty, které tam kdysi dávno vytvořili Řekové. Ti však dnes jak známo v Itálii nevládnou.

Vůbec nejzajímavější je příběh vrácených památek, které byly kdysi uloupeny z Národního muzea v Iráku po pádu Sadáma Husajna. Jednalo se celkem o 600 předmětů - hliněné tabulky, bronzové sošky, šperky.

Uloupené předměty byly znovu nalezeny ve Spojených státech. Američané se rozhodli, že ty předměty vrátí do Iráku. A v Iráku se opět ztratily. Příběh však končí šťastně. Předměty byly nalezeny v místnosti, kde se vařilo pro iráckého premiéra.

Milan Slezák, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme