Posunutý začátek čtvrtohor

Po několika dekádách debat a čtyřech letech intenzivního výzkumu se hranice, která geologům a paleontologům vymezuje počátek čtvrtohor, posunula o kousek hlouběji do minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamut | Foto: Corel Corporation

V 18. století vědci jednoduše rozdělili historii Země na čtyři hlavní epochy. Poslední z nich představuje kvartér čili čtvrtohory - období, ve kterém se střídaly doby ledové a meziledové a objevili se lidé. Otázka, kdy vlastně čtvrtohory začaly, byla pro geology značně kontroverzní záležitostí, která jen zdánlivě skončila v roce 1983. Tehdy byla spodní hranice kvartéru položena do doby před 1,8 miliony let.

Někteří geologové však spokojeni nebyli. Hranici, která se z geologického hlediska nevyznačuje ničím výjimečným, považovali za nepřirozenou a nepraktickou, a usilovali o tom, aby byla umístěna do dřívější doby. Teď konečně dosáhli svého - Mezinárodní komise pro stratigrafii (ICS) v časopise Journal of Quaternary Research oznámila posun hranice o 800 000 let hlouběji o minulosti. To znamená, že jako počátek kvartéru se nyní bere období před 2,6 miliony let, kdy se objevily první známky globálních klimatických změn spojených s nástupem doby ledové.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme