Potvrzeno: indiáni tkali pláště ze psí srsti

Ústní tradice indiánského kmene Sališů měly pravdu. Proteomická analýza potvrdila, že jejich předkové spřádali psí chlupy a tkali z nich pláště.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indiánská vesnice Čumašů v představě výtvarníka

Indiánská vesnice Čumašů v představě výtvarníka | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, User: 7-how-7

Kmen Pobřežních Sališů (Coast Salish) pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky. Podle ústních tradic vyšlechtili zvláštní psy s dlouhými chlupy, ze kterých tkali své proslavené pláště. O psech, jejichž srst připomínala vlnu a dala se spřádat, se zmiňují i některé historické prameny z 18. století. Psi Pobřežních Sališů zmizeli ještě před rokem 1900, ale současný výzkum naznačuje, že se podobali špicům. Skutečně však z jejich srsti indiáni tkali pláště?

Odpovědět na tuto otázku pomohl jediný fyzický důkaz existence sališských psů – kůže, která byla v roce 2004 znovuobjevena v Národním přírodopisném muzeu ve Washingtonu. Vědci provedli proteomickou analýzu a její výsledky porovnali se vzorky z plášťů Sališů. Zjistili, že některé peptidy se shodují s těmi, jaké našli v kůži psa z muzejních sbírek. Další pocházely z vysoce ceněných chlupů divokých horských koz. Pláště ze směsi psích a kozích chlupů však Sališové vyráběli jen do první poloviny 19. století. Pak je nahradily pláště tkané z ovčí vlny.

Zdroj: Antiquity

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme