Praha získala půltunový stříbrný poklad, za čas ho uvidíte v muzeu

Praha získala stříbrný poklad. Předměty a mince o celkové váze 493 kilogramů se našly při opravě domu na Smíchově a jejich cena se odhaduje na víc než šest milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stříbrný poklad, který se našel při opravě domu na Smíchově, skončí v Muzeu hlavního města | Zdroj: ČTK

Do skrýše je někdo uložil ještě před začátkem druhé světové války nebo těsně po ní, ještě před komunistickým pučem v roce 1948. Protože se k nálezu nikdo nepřihlásil, skončí poklad v Muzeu hlavního města.

Kromě mincí jsou součástí pokladu předměty, které jsou podle ředitelky Muzea hlavního města Prahy Zuzany Strnadové polotovary zřejmě stříbrnické dílny. Jde o stříbrné příbory, flakony na voňavky, náramky, poháry, tácy, podnosy, svícny a další předměty denní potřeby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová v pořadu Stalo se dnes

„Domníváme se, že byly ukryty buď během druhé světové války nebo během roku 1948. Všechno ale bude ještě otázkou podrobného zkoumání,“ řekla Strnadová. Poklad prý našli dělníci, kteří pracovali na rekonstrukci domu na Smíchově.

„Přivolali policii a pak poklad putoval do úschovy muzea. Právě dnes Rada hlavního města rozhodla, že poklad přijde do našeho muzea a každému ze tří nálezců bude vyplacena odměna 200 tisíc korun.“

Ředitelka Strnadová předpokládá, že za nějaký čas uvidí vystavený poklad i veřejnost.

„Takovéto předměty, které mají svůj příběh a my doufáme, že se k němu propracujeme, lidi zajímají. Poté, co bude soubor podrobně prozkoumán a zpracován, tak to určitě budeme publikovat,“ slíbila Strnadová.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme