Pravěký tučňák nosil „dětské peří“

Fosilní zbytky peří dokazují, že tučňáci nebyli vždycky černobílí. Před 36 miliony let měli dospělí ptáci barvy, jaké dnes najdeme jen u mláďat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravěký tučňák Inkayacu paracasensis | Foto: Jackson School of Geosciences, Katie Browne

Unikátní nález fosilního peří pochází z východního pobřeží Peru, kde paleontologové objevili kostru pravěkého tučňáka Inkayacu paracasensis. Jeho jméno se dá přeložit jako Vodní král. Žil v pozdním eocénu a se svou výškou 1,5 metru byl jedním z největších známých druhů tučňáků. Tým paleontologů z několika amerických univerzit při zkoumání kostry staré 36 milionů let narazil na zbytky fosilizovaného peří. Velikostí i tvarem se podobá peří žijících tučňáků a stejně jako u nich rostla jednotlivá pírka natěsnána hustě na sebe. V peří se dokonce zachovaly buněčné struktury melanosomy, v nichž jsou uloženy barevné pigmenty. Jejich zkoumání ukázalo, že Vodní král v dospělosti neměl černobílý „fráček“, který je typický pro dospělé tučňáky – místo něj nosil šedé a rudohnědé peří. Podobné zbarvení najdeme u mláďat dnešních tučňáků.

Melanosomy neovlivňují jen barvu peří, ale také jeho odolnost vůči otěru a lámání. Je možné, že první tučňáci nebyli žádní potápěči a svou potravu lovili pouze u hladiny. Pozdější posun ve struktuře melanosomů, který zlepšil plavecké dovednosti a pozměnil zbarvení tučňáků, proto vědci dávají vědci do souvislosti se zvýšenými nároky života ve vodním prostředí. V době, kdy oceán brázdil Vodní král, ještě neexistovali hlavní predátoři tučňáků ploutvonožci. Jakmile se však objevili, bylo ve vodě o mnoho nebezpečněji – a následovníci Vodního krále se museli přizpůsobit.

Unikátní nález fosilního peří pochází z východního pobřeží Peru | Foto: Jackson School of Geosciences

Zdroj: North Carolina State University, University of Texas at Austin

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme