Pražská výstava věnovaná Husovi nabízí i rukopis slavného reformátora

Umělecká díla, knihy, ale i předměty denní potřeby, to vše uvidí návštěvníci výstavy „Praha Husova a husitská“. Expozici, která dokumentuje Husovu dobu, ale věnuje se i husovské tradici v dalších staletích, je ode dneška k vidění v pražském Clam-Gallasově paláci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Praha Husova a husitská. Na snímku je opis čtyř filozofických cyklů Jana Viklefa (Johna Wyclifa) z roku 1398, vyhotovený Janem Husem | Zdroj: ČTK

„Na výstavě jsou představeny v reprezentačním výběru exponáty dokumentující působení Jana Husa v pražských městech, která byla v době jeho života politickou i kulturní metropolí středověké římské říše,“ uvádí na svém webu Muzeum hlavního města Prahy.

Na výstavě, kterou muzeum pořádá spolu s Archivem hlavního města Prahy a dalšími institucemi, uvidí návštěvníci asi 350 exponátů. Převážně umělecká díla, dokumenty nebo knihy – tištěné i rukopisné.

„Z těch rukopisných knih jsou tady nejvýznamnější dvě – jednak jsou to modlitební knížky Václava IV. z roku 1412, to je velmi cenná zápůjčka, a potom je to Husův autograf, Husem vlastnoručně zapsané Viklefovy traktáty z konce 14. století,“ přiblížil historik Petr Čornej, jeden z autorů výstavy.

Mistr Jan Hus | Foto: Michal Jindra

ČRo, Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme