Před 100 lety se narodil významný německý politik a kancléř Willy Brandt

Německo si ve velkém připomíná sté výročí narození Willyho Brandta, jednoho z nejvýznamnějších evropských politiků a jediného německého poválečného držitele Nobelovy ceny míru. Tu získal za politiku vůči tehdejšímu východnímu bloku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

berlínská zeď

berlínská zeď | Foto: Adam Drda

Památku Willyho Brandta uctívají v těchto dnech na mnoha místech. V rodném Lübecku a především v Berlíně, kde byl mnoho let starostou. Položit květiny na hrob přišel současný starosta města Klaus Wowereit i nejvyšší představitelé SPD.

Mezi nimi i Brandtův blízký přítel Egon Bahr. „Brandt byl muž, který fascinoval, který měl mimořádné charisma. A měl odvahu dělat kroky, které si nikdo jiný nemohl dovolit,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

S některými blízkými spolupracovníky Willyho Brandta mluvila i zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

Willy Brandt byl prvním západním politikem, který překročil železnou oponu. Nezapomenutelné je jeho pokleknutí u varšavského památníku obětem nacismu – gesto, které vstoupilo do dějin.

„Nemohl jsem udělat nic jiného než požádat o odpuštění. Ne jako ten, kdo nikdy nepatřil k Hitlerovým stoupencům, ale za celý národ. A modlil jsem se, aby mu bylo odpuštěno,“ vzpomínal Willy Brandt na památný okamžik z roku 1970 v dokumentu televize ZDF.

Před nacisty emigroval do Norska a do Švédska, pracoval jako novinář a po válce pomáhal s budováním demokracie. Medailon věnovaný jeho výjimečné životní dráze v těchto dnech vysílá snad každá německá televizní společnost.

Rezignoval kvůli skandálu

„Brandta si nesmírně vážím. Miloval jsem ho. Byl okouzlující. Tím působil nejen na ženy, ale i na muže. Stal jsem se sociálním demokratem proto, že Brandt hrál v Berlíně takovou roli. Myslím, že je jediným naším poválečným kancléřem, který byl tak emotivní. Přitom osobní kontakt s ním byl velmi komplikovaný,“ říká další Brandtův spolupracovník Arnulf Baring.

Willy Brandt strávil v kancléřském úřadě pouhých pět let. V roce 1974 odstoupil z funkce, když se ukázalo, že referent v jeho úřadu Günter Guillaume je agentem východoněmecké tajné služby Stasi.

Z politiky se ovšem nestáhl a silně se angažoval v otázkách odzbrojení a dialogu s Východem. Dočkal se i pádu Berlínské zdi. „Jsem vděčný, že jsem to mohl zažít. Okamžik, kdy se spojily části Evropy,“ nechal se slyšet před nadšeným davem.

Jak připomněl prezident Joachim Gauck během slavnostního ceremoniálu, Willy Brandt je v Německu stále přítomný, a to nejen láskou ke svobodě, bojem za sociální rovnost, ale především přesvědčením, že svět musíme změnit my sami.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme