Před 109 lety začalo jezdit newyorské metro. Dnes má nejvíce stanic na světě

Kdybyste přesně před sto devíti lety byli u radnice v New Yorku, zažili byste velikou slávu. Právě 27. října 1904 se tam otevírala první trasa metra. Dnes má nejvíce stanic na světě, přesně 469 a denně přepraví asi pět milionů lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Times Square v New Yorku | Zdroj: Reuters

27. října roku 1904 otevřeli v New Yorku první trasu metra. Přesně ve 14 hodin a 35 minut vyjel první vlak ze stanice City Hall, pod newyorskou radnicí.

O metro byl takový zájem, že podle dobových záznamů museli být všichni policisté ve službě celý den a dlouho do noci. Otevření metra oslavovalo dobrých 150 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do historie newyorského metra se vydala redaktorka Helena Berková

"Když New York stavěl metro, chtěl se stát světovým velkoměstem. A tehdejší starostové věděli, že bez systému rychlé dopravy se nevyrovnají městům, která už metro měla. Takže stanice City Hall měla být chloubou nové trasy," vysvětluje ambice stavitelů ředitelka Newyorského muzea dopravy Gabrielle Shubertová.

A chloubou také byla - s klenbami, prosklenými stropy a mosaznými lustry - až do roku 1945, kdy ji museli uzavřít. Modernější soupravy měly potíže s tamní ostrou zatáčkou.

Přes pět milionů cestujících denně

Ve 30. letech se síť newyorského metra znovu rozšířila a ve stejnou dobu také vznikla slavná skladba Billyho Strayhorna Take the A train. Dnes má metro celkem 22 tras a na nich 469 stanic, z toho 277 v podzemí. Tou nejrušnější je Times Square.

Newyorské metro denně přepraví přes pět milionů cestujících. Všude jsou mapky, cizinec se ale nemusí orientovat nejlépe.

„Na první pohled to vypadá velmi snadně, než vstoupíte na peron a zjistíte, že obrovskou rychlostí přijíždějí a odjíždějí do temnoty vlaky. A některé jsou expres a některé zastávkové. Velmi často se stane, že se člověk dostane někam úplně jinam, než původně chtěl,“ upozorňuje Miroslav Konvalina z pražského Amerického centra.

„Ale na druhou stranu to je určitý adrenalin, který nezažijte ani v Metropolitním muzeu, ani na Soše svobody,“ uzavírá Konvalina.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme